Mężczyźnie urosły piersi. Ma dostać za to osiem miliardów dolarów

Ze świata

TVN24 BiSOsiem miliardów dolarów odszkodowania dla mężczyzny, któremu urosły piersi

Ława przysięgłych w Filadelfii zasądziła 8 miliardów dolarów zadośćuczynienia od firmy Johnson & Johnson dla mężczyzny, któremu urosły piersi w wyniku stosowania leku Risperdal - informuje Reuters.

Firma produkująca lek przeciwpsychotyczny (stosowany między innymi w leczeniu schizofrenii) ma zapłacić odszkodowanie, gdyż nie uprzedziła wcześniej o tym negatywnym skutku ubocznym.

26-letniemu Nicholasowi Murrayowi filadelfijska ława przysięgłych już w 2015 roku przyznała odszkodowanie w wysokości 1,75 miliona dolarów. Sąd apelacyjny utrzymał werdykt w lutym 2018 roku, ale zdecydował się na obniżenie tej kwoty do 680 tysięcy dolarów.

Dodatkowe zadośćuczynienie przyznawane przez ławę przysięgłą w USA ma na ogół związek ze stratami moralnymi poniesionymi przez pokrzywdzonego i można je traktować jako dodatkową, często odstraszającą karę wymierzaną wielkim korporacjom, są to tzw. punitive damages.

Kara dla Johnson & Johnson

W rozmowie z dziennikarzami Murray powiedział, że po tym, jak w 2003 roku lekarze przepisali mu środek na zaburzenia związane z autyzmem, jego piersi zaczęły nagle rosnąć. Risperdal produkowany przez Johnson & Johnson używa się w leczeniu schizofrenii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej.

Prawnicy Murraya - Tom Kline i Jason Itkin - napisali w oświadczeniu, że "ława przysięgłych przekazała firmie Johnson & Johnson, że jej działania były zamierzone i nikczemne".

"To, co przysięgli zobaczyli na sali sądowej, było jasnym i przekonującym dowodem na to, że Johnson & Johnson nie dbał o potrzeby najbardziej wrażliwych dzieci. To ważny moment, nie tylko dla tego procesu, ale również dla J&J, firmy, która się pogubiła w swoich poczynaniach" - czytamy w komunikacie prawników.

Koncern odpowiada

Johnson & Johnson w przesłanym CNN oświadczeniu uznała decyzję o przyznaniu 8 miliardów dolarów Murrayowi "za wielce nieadekwatną, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę pierwsze odszkodowanie, a firma jest pewna, że zostanie ona unieważniona".

Przedstawiciele koncernu dodali, że ława przysięgłych nie otrzymała dowodów świadczących o korzyściach związanych z zażywaniem Risperdalu.

Profesor Carl Tobias z University of Richmond School of Law powiedział w rozmowie z Reuterem, że spodziewa się obniżenia kwoty odszkodowania po wniesieniu odwołania przez Johnson & Johnson. - Ławnicy, jeśli są wystarczająco oburzeni, przyznają dużą kwotę i pozwalają prawnikom i sędziom wypracować ostateczną kwotę - powiedział.

Zdaniem Tobiasa werdykt może być sygnałem, że Johnson & Johnson będzie musiał wypłacić odszkodowania także w innych sprawach dotyczących stosowania leku Risperdal.

Autor: kris / Źródło: CNN, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock