TVN24 Biznes | Ze świata

Nie żyje amerykański milioner. Miał być poddany ekstradycji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
Reuters

Właściciel spółki wytwarzającej oprogramowanie antywirusowe John McAfee został znaleziony martwy w swojej celi w Barcelonie - poinformował kataloński departament sprawiedliwości. Wcześniej hiszpański sąd najwyższy zezwolił na jego ekstradycję do USA.

Jako pierwsza o sprawie poinformowała gazeta "El Mundo". Według departamentu sprawiedliwości wszystko wskazuje na to, że mogło to być samobójstwo.

Sąd najwyższy zgodził się na ekstradycję 75-latka do USA, gdzie miał usłyszeć zarzuty za unikanie płacenia podatków.

Zatrzymanie w Barcelonie

John McAfee został zatrzymany w Barcelonie w październiku ubiegłego roku. Jak informowano, do zatrzymania amerykańskiego biznesmena doszło na lotnisku El Prat w Barcelonie, przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Stambułu. McAfee legitymował się brytyjskim paszportem - podawała Agencja Reutera, powołując się na źródło policyjne. Według policji John McAfee został ujęty w ramach wspólnej akcji hiszpańskich służb oraz Interpolu.

Agencje przypominały, że amerykańskie organy ścigania już od kilku lat poszukiwały przedsiębiorcy, znanego ze sprzedaży komputerowych programów antywirusowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zatrzymanie amerykańskiego milionera miało związek ze stawianymi mu przez amerykański wymiar sprawiedliwości zarzutami unikania składania zeznań podatkowych w latach 2014-2018, a także niepłacenia podatków w tym okresie.

Według stawianych McAfee zarzutów biznesmen przez wiele lat unikał płacenia podatków z tytułu przedsięwzięć prowadzonych w dziedzinie organizacji konferencji, promocji kryptowalut, a także doradztwa biznesowego. Amerykańskiemu przedsiębiorcy zarzucano również, że przez kilka lat ukrywał część swojego majątku pod nazwiskami innych osób. Wśród tego mienia są m.in. nieruchomości i samochody.

Autor:mb

Źródło: Reuters