Dyrektor operacyjny dużej sieci sklepów zatrzymany za łapówki

Ze świata

We Włoszech 100 euro łapówki to nie korupcja TVN24 BiS
wideo 2/2

Kolumbijska policja zatrzymała dyrektora operacyjnego grupy Jeronimo Martins w tym kraju. Według czwartkowych doniesień mediów Portugalczyk miał przyjmować łapówki w zamian za korzystne decyzje dla wykonawców supermarketów.

Jak poinformowały w czwartek portugalskie i kolumbijskie media, oskarżony o korupcję to Pedro Jorge da Costa Coelho. Film z jego zatrzymania zamieścił na swojej stronie kolumbijski portal informacyjny Zona Cero.

Jakie zarzuty

Dyrektor operacyjny JM w Kolumbii został zatrzymany przez policję w związku z zarzutami aktywnej korupcji. Według aktu oskarżenia Portugalczyk miał przyjmować łapówki od wykonawców sklepów budowlanych przez detalistę na terenie Kolumbii. Grupa JM jest właścicielem polskiej sieci sklepów Biedronka. Według portalu Zona Cero w zamian za korzystnie rozstrzygnięte konkursy Coelho miał otrzymywać od kolumbijskich firm budowlanych łapówki w wysokości 50-80 mln dolarów. - Dodatkowo od jednej ze spółek budowlanych zażądał on 20 mln dolarów na korzyść swojej małżonki, która bez podjęcia pracy miała zostać włączona na listę płac tejże firmy - ujawnił kolumbijski portal. Tymczasem jak poinformowała w czwartek centrala grupy JM, zatrzymanie dyrektora operacyjnego sieci Ara odbyło się za wiedzą i przy współpracy z dyrekcją detalisty. - W ostatnim czasie spółka Jeronimo Martins Colombia zgłosiła kolumbijskim władzom przypadek prawdopodobnej korupcji, służącej osobie prywatnej i działającej na szkodę naszej firmy, który został wykryty przez nasz system wewnętrzny - napisała w przekazanym portugalskim mediom komunikacie grupa JM.

O firmie

Operator Biedronki działa na terenie Kolumbii od 2013 r. W kraju tym ma obecnie 221 supermarketów działających pod szyldem Ara. Ubiegłoroczne obroty grupy JM w tym południowoamerykańskim kraju wyniosły 236 mln euro, czyli o 92,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock