Synowie imigrantów na opakowaniach Kinder. Burza w Niemczech

TVN24 Biznes

TVN24 BiSSynowie imigrantów na opakowaniach Kinder

Internet w Niemczech rozgrzany do czerwoności. A wszystko z powodu zmiany wizerunku na opakowaniach czekoladek Kinder. W miejsce jasnoskórego, blondwłosego chłopca pojawili się reprezentanci Niemiec w piłce nożnej, synowie imigrantów - Jerome Boateng i Ilkay Gundogan.

Włoska grupa Ferrero zmieniła wizerunek dobrze wszystkim znanego chłopca o blond włosach z niebieskimi oczami z okazji zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostw Europy we Francji, które rozpoczną się już 10 czerwca br.

Na opakowaniach popularnych czekoladek znalazły się zdjęcia z dzieciństwa kilku piłkarzy, np. Mario Goetze, czy Christophera Kramera. Ponadto pojawił się również wizerunek Jerome'a Boatenga, syna imigranta z Ghany, czy Ilkaya Gundogana (na Euro nie zagra z powodu kontuzji), którego rodzice urodzili się w Turcji.

I to właśnie dwa ostatnie nazwiska rozgrzały internet do czerwoności i sprawiły, że hashtag #Kinderschokolade stał się jednym z najpopularniejszych w niemieckich sieciach społecznościowych.

"To żart?"

Wszystko za sprawą wpisów zwolenników antyimigranckiego nacjonalistycznego stowarzyszenia PEGIDA.

"Oni nie cofną się przed niczym. Czy oni naprawdę to sprzedają? A może to żart?" - napisano na Facebooku organizacji PEGIDA BW - Bodensee, zamieszczając przy tym zdjęcia opakowań czekoladek z wizerunkiem Boatenga i Gundogana.

"Ta drużyna nie ma nic wspólnego z narodem" - można było przeczytać w komentarzach pod wpisem. Choć na oficjalnym profilu Ferrero na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy przychylnych zmianie, to największy rozgłos zyskały wpisy zwolenników PEGIDA.

Rzecznik organizacji nie chciał się odnieść do treści wpisów, informując jedynie, że osoba zarządzająca kontem w mediach społecznościowych dostała dużo wiadomości z pogróżkami. Dostęp do profilu został zablokowany.

Słów krytyki nie szczędził natomiast Reinhard Grindel, szef Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. Stwierdził, że komentarze zwolenników PEGIDA były "niesmaczne". - Niemiecka reprezentacja piłkarska jest jednym z najlepszych przykładów udanej integracji i właśnie z tego powodu miliony ludzi w Niemczech są dumni z zespołu - powiedział.

Przypomnijmy, że w 2014 roku zdobywając Mistrzostwo Świata Niemcy mieli w składzie m.in. Samiego Khedirę, którego ojciec jest Tunezyjczykiem, czy Mesuta Oezila, piłkarza tureckiego pochodzenia. Obaj znaleźli się też w kadrze na francuskie mistrzostwa.

Także rzeczniczka niemieckiego oddziału Ferrero podkreśliła, że koncern sprzeciwia się wszelkim formom dyskryminacji i ksenofobii.

O stowarzyszeniu

PEGIDA, czyli Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu, to stowarzyszenie założone przed dwoma laty w Dreźnie, którego celem jest walka z islamizacją Niemiec i pozostałych państw Europy.

Manifestacje PEGIDA w ubiegłym roku przyciągnęły dziesiątki tysięcy ludzi w wielu niemieckich miastach.

Autor: mb//bgr / Źródło: Reuters