Najbogatszy człowiek świata sprzedał akcje za prawie 5 miliardów dolarów

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Forbes

Najbogatszy człowiek na świecie Jeff Bezos sprzedał w tym tygodniu niemal 1,5 miliona akcji Amazona. Wartość dwóch transakcji to około 4,9 miliarda dolarów – podaje magazyn "Forbes", powołując się na dokumenty amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bezos sprzedał w poniedziałek i wtorek niemal 740 tys. udziałów Amazona wartych około 2,5 mld dol. Taką samą liczbę akcji sprzedał również w środę i czwartek. Według szacunków "Forbesa" zarobił na czysto około 3,8 mld dolarów, przy czym zysk z drugiej sprzedaży był około 40 mln dol. mniejszy z powodu zmiany kursu akcji Amazona.

Najbogatszy na świecie

Wartość majątku Bezosa to według szacunków magazynu 191,7 mld dol., czyli o ok. 0,9 mld dol. mniej niż przed oboma transakcjami. Założyciel Amazona wciąż jednak pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie i na liście wyprzedza drugiego Bernarda Arnaulta, prezesa koncernu dóbr luksusowych LVMH, o ponad 8 mld dol.

"Forbes" przypomina, że to pierwsza sprzedaż akcji przez Bezosa od niemal roku. W 2020 biznesmen pozbył się udziałów Amazona wartych 10 mld dol. Podobnie jak wtedy, tak i obecne transakcje są częścią planu upłynniania akcji w zgodzie z zasadami SEC – wyjaśnia magazyn. Dodaje, że obecna wysokość udziałów Bezosa w koncernie wynosi 10,3 proc.

Bezos od 2017 roku wykłada rocznie z własnej kieszeni około 1 mld dol. na przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego Blue Origin. Właśnie w działalność tej firmy chciałby mocniej się zaangażować po ustąpieniu ze stanowiska prezesa Amazona – wyjaśnia magazyn.

Przed kiloma dniami firma Blue Origin podała, że na 20 lipca zaplanowano pierwszy suborbitalny turystyczny lot w kosmos na pokładzie statku New Shepard. Na pokładzie ma być sześcioro pasażerów. Ceny biletów - na razie - owiane są tajemnicą.

Autor:kris/ToL

Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Alex Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości