Jeff Bezos zdradza, co zrobi z większością swojej fortuny

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/4
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"

Założyciel Amazona Jeff Bezos, którego majątek jest wyceniany na 124 miliardów dolarów, powiedział w wywiadzie dla CNN, że przekaże większość swej fortuny na cele charytatywne związane z walką z ociepleniem klimatu oraz podziałami politycznymi i społecznymi. Bezos do tej pory był krytykowany za to, że nie przyłączył się do inicjatywy innych miliarderów zwanej Giving Pledge, której uczestnicy zobowiązują się do przekazania swoich majątków na cele charytatywne.

Według agencji Bloomberga Bezos jest czwartym najbogatszym człowiekiem na świecie. Jak przypomina CNN, był jak dotąd krytykowany za to, że nie przyłączył się do inicjatywy innych miliarderów zwanej Giving Pledge, której uczestnicy zobowiązują się do przekazania swoich majątków na cele charytatywne.

Nagroda od Jeffa Bezosa

Bezos ustanowił w 2019 roku grant zwany "Nagrodą za Odwagę i Uprzejmość", którą w tym roku otrzymała Dolly Parton za swoją działalność charytatywną. Grant przyznawany przez Bezosa ma być wykorzystywany na cele filantropijne. W 2021 nagrodę otrzymał Jose Andres, hiszpański kucharz i założyciel organizacji World Central Kitchen, która dostarcza darmowe posiłki w strefach konfliktów oraz kryzysów humanitarnych. Część pieniędzy z "Nagrody za Odwagę i Uprzejmość" Andres przeznaczył na pomoc dla Ukraińców.

Jeff BezosShutterstock

Wsparcie rozwoju technologii ograniczającej efekt cieplarniany

Jeff Bezos przeznaczył też 10 miliardów dolarów na swój Fundusz Ziemi (Bezos Earth Fund), który ma wesprzeć rozwój technologii ograniczających efekt cieplarniany. W ubiegłym roku Bezos przekazał 100 milionów dolarów fundacji byłego prezydenta Baracka Obamy. Kolejne 100 milionów dolarów przeznaczył wcześniej m.in. na ekologiczne organizacje World Resources Institute i Nature Conservancy, zaś 200 milionów dla Smithsonian Institution, organizacji sprawującej pieczę nad szeroką siecią publicznych muzeów w USA.

Czytaj więcej: Topnieją majątki najbogatszych

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości