Szef Komisji Europejskiej: chcę natychmiastowych negocjacji z Wielką Brytanią

Ze świata

TVN24Wielka Brytania to główny kierunek polskich banków

W piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD, że chce, aby negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii rozpoczęły się natychmiast.

- Brytyjczycy zdecydowali wczoraj, że chcą opuścić Unię Europejską, więc nie ma sensu czekanie do października z negocjacjami dotyczącymi warunków ich odejścia - oznajmił Juncker. - Chciałbym, abyśmy je rozpoczęli natychmiast - podkreślił. Juncker obiecał, że Unia zachowa "racjonalne podejście" podczas negocjowania warunków tej separacji.

- Nie jest to przyjazny rozwód, ale prawdę powiedziawszy nigdy nie był to bliski romans - dodał.

Niepotrzebna niepewność

W październiku premier Wielkiej Brytanii David Cameron ma - zgodnie z piątkową obietnicą - zrezygnować ze swej funkcji. Liderzy instytucji unijnych już wcześniej oznajmili, że oczekują, iż rząd w Londynie wprowadzi w życie decyzję Brytyjczyków o wyjściu z UE tak szybko, jak to możliwe.

- Wszelkie opóźnienia niepotrzebnie przedłużą niepewność - napisali we wspólnym oświadczeniu Juncker, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz premier sprawującej prezydencję UE Holandii Mark Rutte.

Brytyjczycy wybrali opuszczenie UE. Czy to początek końca i Wielkiej Brytanii, i Unii Europejskiej?

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24