Japonia zaskoczyła. Jej gospodarka przyśpiesza

Ze świata


Japońska gospodarka rosła w pierwszych trzech miesiącach tego roku szybciej niż się spodziewano. Tamtejszy rząd liczy, że kraj na stałe wychodzi z recesji.

Japońskie PKB wzrosło w I kwartale 2015 roku. w porównaniu do poprzedniego kwartału o 0,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,4 proc.

Dobry kierunek

Nic więc dziwnego, że analitycy twierdzą, że tempo wzrostu w pierwszym kwartale było "bardzo pozytywne". - Wydaje się, że Japonia jest na dobrej drodze do ożywienia - mówi Tony Nash, główny ekonomista Complete Intelligence. - Te dane muszą wywoływać uśmiech na twarzy premiera Shinzo Abe. Potwierdzają, że jego polityka sprawia, że rzeczy idą w dobrym kierunku - dodaje.

Nie tak szybko?

Japonia wyszła z recesji w IV kwartale 2014 roku. W ostatnich trzech miesiącach roku PKB tego kraju wzrosło o 0,3 proc. Analityk Capital Economics Marcel Thieliant uważa, że gospodarkę czeka jednak spowolnienie w kolejnym kwartale. - Produkcja przemysłowa obniżyła się. W kwietniu spadł również indeks PMI, który obrazuje koniunkturę w przemyślę. Mało prawdopodobne, aby te wskaźniki szybko się poprawiły - ocenia Marcel Thieliant.

Recesja

Warto przypomnieć, że w minionym roku japońska gospodarka przeżywała znacznie spowolnienie. O ile w pierwszym kwartale 2014 roku PKB wyniosło 1,6 proc. to w kolejnych dwóch spadało. W II kwartale gospodarka skurczyła się aż o 1,9 proc., a w III o 0,6 proc.

Autor: msz/ / Źródło: BBC