Ze świata

700 tys. nowych miejsc pracy. Szykuje się wielki pakiet inwestycji w USA

Ze świata

ShutterstockWedług źródeł, władze Japonii szykują pakiet inwestycji w USA

Władze Japonii przygotowują pakiet przedsięwzięć, które mogłyby oznaczać 700 tys. nowych miejsc pracy w USA i pomóc w stworzeniu rynku wartego 450 miliardów dolarów - pisze w piątek Reuters z Tokio, powołując się na tamtejsze źródła rządowe.

Premier Japonii Shinzo Abe ma przedstawić ten plan prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, gdy 10 lutego będzie z wizytą w Waszyngtonie. Japoński pakiet obejmuje inwestycje w projekty infrastrukturalne, takie jak superszybkie pociągi, czy bezpieczeństwo cybernetyczne - informują źródła Reutersa zastrzegając sobie anonimowość.

Pakiet inwestycji

Agencja zwraca uwagę, że inwestowanie w zagraniczne projekty infrastrukturalne współgra z głównym aspektem strategii rozwoju realizowanej przez Abego, czyli z eksportem "wysokich jakościowo" technologii infrastrukturalnych. Według źródeł Reutersa rząd japoński może sięgnąć do rezerw dewizowych, by sfinansować część tego pakietu. Prasa japońska pisze, że możliwe jest pozyskanie na ten cel funduszy od banków i afiliowanych przy rządzie instytucji finansowych, takich jak Rządowy Emerytalny Fundusz Inwestycyjny. Jednak szef tego funduszu Norihiro Takahashi zaprzeczył w czwartek tym doniesieniom. Tokijskie media twierdzą, że Japonia planuje w USA inwestycje ze środków publicznych i prywatnych na sumę 17 bilionów jenów, czyli 150 miliardów dolarów.

Zobacz materiał z programu "Fakty z Zagranicy" o inauguracji prezydentury Trumpa (23.01.2017):

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości