Japończycy chcą zbudować w Rosji gigantyczny kompleks za 450 mln dolarów

Ze świata

daniilr / Flickr (CC BY 2.0)Wyspa, która od czasów carskich była wykorzystywana jako baza wojskowa, stała się atrakcyjnym terenem dla inwestorów po wybudowaniu mostu łączącego go z lądem

Jedna z największych firm deweloperskich w Japonii jest zainteresowana zbudowaniem dużego kompleksu wypoczynkowego na rosyjskim Dalekim Wschodzie, na Wyspie Rosysjkiej w pobliżu Władywostoku - informuje "Kommiersant".

Ośrodek na ulokowany Wyspie Rosysjskiej miałby obejmować kompleks mieszkalny i ośrodek z polem golfowym dla turystów w sezonie letnim oraz regionem narciarskim w sezonie zimowym - powiedział Siergiej Kachajew, lokalny wiceminister rozwoju.

Ogromny kapitał

Jak informuje "Kommiersant", japońska firma Lida Group Holdings jest gotowa zainwestować w nowy ośrodek między 380 a 450 mln dol., z planami na odzyskanie wniesionego kapitału w ciągu 5-7 lat.

Doniesienia o trwających negocjacjach z Lida Group Holdings potwierdził rzecznik biura gubernatora Kraju Nadmorskiego. Jak informuje "Kommiersant", takiej deklaracji nie udało się uzyskać od Japończyków, którzy na początku maja poinformowali jednak o tym, iż otwierają swój oddział w Rosji.

Wyspa, która od czasów carskich była wykorzystywana jako baza wojskowa, stała się atrakcyjnym terenem dla inwestorów po wybudowaniu mostu łączącego go z lądem z inicjatywy Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w 2012 roku.

Zabiegi Chińczyków

Kraj Nadmorski położony na wybrzeżu Oceanu Spokojnego stał się ostatnio centralnym punktem dla azjatyckich inwestycji.

W styczniu rząd regionalny poinformował o podpisaniu kontraktu o wartości 1,4 mld dol. z inwestorami z Azji, na mocy którego powstanie specjalna strefa, w której znajdzie się 16 kompleksów hoteli i kasyn, a także klub jachtowy.

W grze pozostać chcą także Chiny. Planują budowę szybkiej kolei do Władywostoku, która miałaby pociągnąć za sobą szereg innych projektów turystycznych i biznesowych.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: daniilr / Flickr (CC BY 2.0)