Ze świata

Szczyt gigantów w Hamburgu. Pięć faktów, które warto znać

Ze świata


Przyszłość porozumienia klimatycznego, walka z terroryzmem oraz polityka wobec uchodźców - to tylko niektóre z tematów szczytu G20 w Hamburgu. W Niemczech dojdzie także do pierwszego spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Władimira Putina. Szczyt rozpocznie się w południe.

- W tym roku szczyt G20 odbędzie się w szczególnie trudnych warunkach - powiedziała tuż przed rozpoczęciem spotkania w Hamburgu kanclerz Angela Merkel. - Wymienię tylko największe wyzwania: terroryzm, zmianę klimatu, protekcjonizm. Świat jest w stanie niepokoju, stał się mniej jednolitym - dodała.

1. Porozumienie klimatyczne

Trudnych tematów podczas szczytu, który potrwa w dniach 7 i 8 lipca, nie zabraknie. Wśród nich dominować może decyzja Donalda Trumpa, który zapowiedział, że Amerykanie wycofają się z zawartego w 2015 roku w Paryżu porozumienia klimatycznego.

Umowa zakłada działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu niższego niż 2 stopnie, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

- Ponieważ Stany Zjednoczone ogłosiły, że wyjdą z paryskiego porozumienia, nie możemy spodziewać się łatwych rozmów w Hamburgu - powiedziała Merkel, jednocześnie zastrzegając, że nie chce izolować Trumpa. Podkreśliła, że rozmowy muszą "służyć sednu i celom paryskiego porozumienia".

Powiedziała również, że "każdy, kto uważa, że izolacjonizmem i protekcjonizmem można rozwiązać problemy tego świata, popełnia ogromny błąd".

2. Co dalej z terroryzmem

Pozostałe tematy, przynajmniej w teorii, mają być łatwiejsze do omówienia przez obecnych w Hamburgu. Wśród nich pojawi się bowiem wspólna walka z terroryzmem, polityka wobec kobiet, a także opieka zdrowotna. Merkel powiedziała, że jest nastawiona "bardzo optymistycznie".

Różnice w zdaniach spodziewane są w trakcie podejmowania sprawy polityki wobec uchodźców, którzy nadal zalewają Europę.

Przypomnijmy, że włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w ubiegłym tygodniu, że tylko do początku tego roku, do kraju napłynęło ponad 83 tysiące migrantów.

3. Walka z protekcjonizmem

Ponieważ szczyt G20 jest głównym forum międzynarodowej współpracy gospodarczej, to w Niemczech nie zabraknie także sprawy protekcjonizmu. Unijni eksporterzy zgłaszają bowiem coraz większą liczbę barier handlowych. Tylko w zeszłym roku ich liczba wzrosła o 10 procent, a koszty idą w miliardy euro.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że pod koniec ubiegłego roku w ponad 50 krajach będących partnerami handlowymi Unii Europejskiej istniały 372 bariery. 36 z nich wprowadzono w 2016 roku. Dla Brukseli szczególnie niepokojące jest to, że politykę wprowadzania barier handlowych, mimo wielokrotnych obietnic walki z protekcjonizmem, kontynuują kraje rozwinięte z grona G20.

Wśród krajów, które wiodą prym w największej liczbie przeszkód są: Rosja, Brazylia, Chiny i Indie. Z kolei większość nowych środków protekcjonistycznych zgłoszonych w 2016 roku pojawiła się również w Rosji i Indiach oraz w Szwajcarii, Chinach, Algierii, a także Egipcie.

4. Wsparcie Afryki

Niemiecka prezydencja G20 skupiła się również na temacie współpracy z Afryką. Specjalna inicjatywa ma na celu przyciągnięcie większej liczby publicznych i prywatnych inwestorów do projektów na Czarnym Lądzie. Co najważniejsze, nie zastępując przy tym pomocy rozwojowej.

W trakcie szczytu zostanie również dokonany przegląd Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

5. Spotkanie z Putinem

Szczyt w Hamburgu elektryzuje również ze względu na pierwsze spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Tematami rozmów przywódców Rosji i USA będą, jak zapowiedział doradca Putina Jurij Uszakow, relacje rosyjsko-amerykańskie, sytuacja w Syrii i na Ukrainie, walka z terroryzmem i inne kwestie wymagające współpracy obu krajów. Rosja gotowa jest dyskutować o kwestiach dwustronnych i kontroli zbrojeń - zadeklarował Uszakow.

W czwartek wieczorem, jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, z Donaldem Trumpem spotkała się niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Oprócz tematów należących do agendy rozpoczynającego się w piątek szczytu G20 Merkel i Trump rozmawiali o Korei Północnej, Bliskim Wschodzie i konflikcie na Ukrainie - powiedział rzecznik niemieckiego rządu. W spotkaniu uczestniczyli także ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i USA, Sigmar Gabriel i Rex Tillerson, a także córka Trumpa Ivanka oraz jej mąż Jared Kushner.

Autor: mb/gry / Źródło: Deutche Welle, PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości