Bez urlopu, czy długie wakacje? Sprawdź, jak wypocząć najlepiej

Ze świata

ShutterstockJak uważają psychologowie, idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie

O tym, że urlop jest konieczny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Intensywny tryb życia i chroniczne zmęczenie przekładają się na niższą wydajność w pracy, ale przede wszystkim na stan zdrowia. Niestety wielu pracowników coraz częściej rezygnuje z urlopu. To jednak może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla nich, jak i pracodawców.

Wypoczywać można jednak na kilka sposobów, choć to, który jest najlepszy, zależy już od indywidualnych preferencji.

Jak uważają psychologowie, idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie, ale minimum, aby odpocząć to około 5 dni. Co ważne, należy wykorzystać je z dala od pracy. Paradoksalnie wiele osób nie potrafi oderwać się od służbowej poczty i telefonu, co niekorzystnie wpływa na jakość urlopu.

Wakacje na raty

Część osób preferuje wyjazdy rzadsze, ale dłuższe. Oszczędzają dni urlopowe w ciągu roku, by móc pozwolić sobie na trzy tygodnie płatnego urlopu. Tym, którzy są zatrudnieni krócej niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopowych, jeśli są zaś zatrudnieni dłużej, mogą wziąć 26 dni wolnych. Co ważne, do stażu pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia i naukę.

Jednorazowy, dłuższy urlop pozwala "naładować baterie" na dłuższy czas. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Wiele osób stara się wyjeżdżać regularnie, choćby na weekend lub nieco dłuższe wypady za miasto. Dobrym pomysłem może okazać się także popularny "city break" - krótka podróż do jednego z europejskich miast. Wielu pracowników, którzy wypoczywają w ten sposób tłumaczy, że częste wyprawy dodają różnorodności, a powroty do pracy stają się mniej dokuczliwe.

Z korzyścią dla firmy

Pracownicy dzielą się także na tych, którzy z dużym wyprzedzeniem planują swój urlop, jak i takich, którzy decyzję podejmują spontanicznie. W obu przypadkach można sporo zaoszczędzić; biura podroży oferują korzystne zniżki dla tych, którzy decydują się na oferty zarówno "first", jak i "last minute".

Wypoczęty pracownik to duża wartość dla każdej firmy. Po urlopie, choćby krótkim, ma więcej energii, a zatem może sprawniej wykonywać powierzone zadania. W innym przypadku rośnie ryzyko chorób, a więc zwolnień, co prowadzi do ponoszenia dodatkowych kosztów przez pracodawcę.

Jedziesz na wakacje do Włoch? To warto wiedzieć, by uniknąć mandatu:

Jedziesz na wakacje do Włoch? To warto wiedzieć, by uniknąć mandatutvn24bis.pl

Autor: PMB/gry / Źródło: Grupa Pracuj, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock