Chiński miliarder: ludzie będą pracować cztery godziny dziennie

Ze świata

Dzień pracy krótszy o dwie godziny?
wideo 2/4

Za 30 lat ludzie będą pracować tylko cztery godziny dziennie - twierdzi Jack Ma, szef Alibaba Group, czyli jednej z największych na świecie firm z branży e-handlu.

- Mój dziadek pracował 16 godzin dziennie w gospodarstwie rolnym i mówił, że jest bardzo zajęty. My pracujemy po 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu i też myślimy, że jesteśmy bardzo zajęci - mówił w Detroit Jack Ma. Jego zdaniem niewykluczone, że tydzień pracy będzie miał jedynie cztery dni.

Prognoza szefa Alibaba Group jest zbliżona do tej, którą w 1930 roku wysnuł słynny ekonomista John Maynard Keynes. Przewidywał on, że w ciągu stu lat, czyli w okolicy 2030 roku ludzie będą pracować około 15 godzin tygodniowo, bo automatyzacja zwiększy wydajność pracy i zaspokoi potrzeby materialne ludzkości.

Gigant rynku

Alibaba Group jest jedną z największych na świecie firm z branży e-handlu. Opiera działalność na tworzeniu platform e-handlowych, na których użytkownicy mogą sprzedawać własne produkty. Nie sprzedaje jednak towarów bezpośrednio jak Amazon, ale działa bardziej na zasadzie bazaru, zarówno w relacji B2B (business to business) jak i B2C (business to consumer).

Autor: msz / Źródło: CNBC, tvn24bis.pl