TVN24 Biznes | Ze świata

Włochy przejmują wille i jachty rosyjskich oligarchów. Państwo będzie mogło je sprzedać

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters
Jacht Szeherezada zacumowany w Marina di Carrara w Toskanii (nagranie z 23 marca)
Jacht Szeherezada zacumowany w Marina di Carrara w Toskanii (nagranie z 23 marca)Reuters Archive
wideo 2/4
Reuters Archive Jacht Szeherezada zacumowany w Marina di Carrara w Toskanii (nagranie z 23 marca)

Włochy skonfiskowały do początku maja wille i jachty rosyjskich oligarchów warte ponad 900 milionów euro. Ich utrzymanie będzie kosztowało w tym roku od 11 do 14 milionów euro, ale potem państwo będzie mogło je sprzedać - podają włoskie media. Takie rozwiązanie przewiduje dekret przygotowany przez rząd.

Na mocy przepisów po wygaśnięciu sankcji rachunek za wydatki poniesione na utrzymanie nieruchomości i innych dóbr włoskie państwo przedstawi stronie rosyjskiej. Kwotę tę będzie można też odzyskać sprzedając ten majątek lub wynajmując go.

Jak zaznaczył dziennik "La Repubblica", jachty będą mogły także trafić do floty Ministerstwa Transportu albo Gwardii Finansowej.

Sankcje wobec Rosji

Celem nowego rozporządzenia, wyjaśniła agencja Ansa, jest ochrona pieniędzy z kasy państwa w sytuacji, gdy ogromne sumy muszą zostać przeznaczone na utrzymanie zamrożonego majątku rosyjskich oligarchów. Dlatego postanowiono, że wydatki na ten cel mają być minimalne i niezbędne po to, by uniknąć szkód, które mogłyby być powodem roszczeń ze strony właścicieli.

W ostatnich dniach włoskie Ministerstwo Finansów przejęło luksusowy jacht "Szeherezada", wart około 700 milionów dolarów. Według jednej z hipotez jednostka, stojąca w porcie Carrara w Toskanii, to własność prezydenta Władimira Putina, według innych przypuszczeń - należy do byłego prezesa koncernu naftowego Rosneft, oligarchy Eduarda Chudainatowa. Oficjalnie nie podano, kto jest jego właścicielem.

Jak podała agencja Reutera, Włochy w marcu i kwietniu br. skonfiskowały wille i jachty rosyjskich oligarchów o łącznej wartości ponad 900 milionów euro.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Ruski Mir". Reportaż Konrada Borusiewicza
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Federico Stevanin / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości