Fidżi zatrzymuje luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy. Jest wart setki milionów dolarów

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters, CNN

Władze Fidżi zajęły w imieniu Stanów Zjednoczony jacht należący do rosyjskiego oligarchy - poinformowała agencja Reutera. Wartość luksusowego statku jest szacowana na około 300 milionów dolarów. Obecnie trwa jego przeszukanie.

Właściciel statku to najprawdopodobniej rosyjski oligarcha Sulejman Kerimow. Jacht "Amadea" przypłynął na Fidżi 13 kwietnia, po 18-dniowym rejsie z Meksyku. Od tego czasu Stany Zjednoczone starały się o jego przejęcie w ramach amerykańskich sankcji przeciwko Rosji.

Sankcje. Statek rosyjskiego oligarchy zatrzymany

Udało się to dopiero w czwartek, dwa dni po tym, jak fidżyjski sąd zaakceptował amerykański nakaz zajęcia statku. Od decyzji odwołał się oficjalny właściciel jachtu, firma Millemarin Investments, jednak w piątek Sąd Najwyższy Fidżi odrzucił jej wniosek.

Zatrzymany jachtFBI

Teraz superjacht wart 300 milionów dolarów został przekazany władzom amerykańskim. - Służby porządkowe Fidżi wykonały nakaz zatrzymania jachtu motorowego "Amadea" - to ponadstumetrowa jednostka, własność rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa. Ten statek jest wart około trzystu tu milionów dolarów, może więcej. Jego zatrzymanie zostało przeprowadzone przy pomocy FBI, a służby fidżyjskie działały na prośbę departamentu sprawiedliwości, wykonując nakaz zatrzymania - powiedziała rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki.

FBI poinformowało, że władze Fidżi znalazły na "Amadei" dokumenty wskazujące na naruszenie prawa amerykańskiego. Właściciel statku, Sulejman Kerimow został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone już w 2018 roku.

"Istnieją przesłanki, aby sądzić, że Kerimow i osoby działające w jego imieniu utrzymywały statek poprzez transakcje za pośrednictwem amerykańskich instytucji finansowych. Działo się to już po terminie, w którym Departament Skarbu wpisał Kerimowa na listę sankcyjną" - podało FBI.

Zatrzymany jachtFBI

Jacht był ukrywany?

Prawnicy formalnego właściciela statku, firmy Millemarin Investments z Kajmanów, zaprzeczyli, że jest on faktyczną własnością Kerimowa. Stany Zjednoczone utrzymują jednak, że jacht należał do oligarchy już od sierpnia 2021 roku. Zdaniem amerykańskich śledczych superstatek miał być ukrywany, gdyż tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie "Amadea" wyłączyła swój system AIS, który stanowi jedno ze źródeł pozyskiwania informacji nawigacyjnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: FBI

Pozostałe wiadomości