TVN24 Biznes | Ze świata

Najdroższe miasta świata. Jest nowy lider

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Tel Awiw jest najdroższym miastem na świecie - wynika z corocznego zestawienia "The Economist". Izraelska metropolia wyprzedziła Paryż i Singapur. Najtańszym miastem pozostał natomiast Damaszek.

"Tel Awiw, który w zeszłym roku zajął 5. miejsce, po raz pierwszy staje się najdroższym miastem na świecie" – konkluduje "The Economist" publikację wyników badania w swoim środowym wydaniu.

Ta pozycja odzwierciedla "siłę izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania" - dodaje.

Najdroższe i najtańsze miasta 2021

"Po podzieleniu pierwszego miejsca z Zurychem i Hongkongiem w 2020 r. Paryż spada na drugą pozycję, którą w tym nowym wydaniu rankigu zajmuje z Singapurem"- to kolejny wniosek z analiz.

Zmierzony wzrost cen jest najszybszy od pięciu lat i wynosi 3,5 proc. "Problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do wzrostu cen, a COVID-19 i ograniczenia społeczne nadal obciążają produkcję i handel na całym świecie" - zauważa "The Economist".

Damaszek pozostaje najtańszym miastem na świecie ze względu na walutę, która kruszy się w stosunku do dolara, a w konsekwencji ceny w dolarach spadają, zaś wojna domowa nadal dziesiątkuje lokalną gospodarkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stolica Syrii cierpi z powodu bardzo wysokiej inflacji, podobnie jak Caracas, Buenos Aires i Teheran, który odnotował największy wzrost w rankingu, z 79. na 29. miejsce.

"Ogólnie na szczycie rankingu dominują miasta europejskie i rozwinięte miasta azjatyckie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny" - czytamy w badaniu.

Najtańsze miasta znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub uboższych częściach Azji.

Inflacja. Rosną koszty transportu

Koszty transportu wzrosły w ślad za cenami benzyny, zauważają analitycy, ale tytoń i rozrywka również odnotowały gwałtowny wzrost cen.

- W nadchodzącym roku spodziewamy się, że koszty utrzymania wzrosną jeszcze bardziej w wielu miastach, ponieważ płace w kilku sektorach wzrosną - zauważa Upasana Dutt, autorka badania. - Oczekujemy jednak, że banki centralne ostrożnie podniosą kluczowe stopy procentowe, aby ograniczyć inflację. Wzrost cen powinien zatem zacząć się zmniejszać - dodaje.

"Global Cost of Living Index" opublikowany przez The Economist Intelligence Unit (EIU) ocenia 173 miasta na podstawie cen w oparciu o koszyk ponad 200 produktów i usług.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości