Wykradł dane milionów osób z telekomunikacyjnej firmy. Zatrzymany haker ma 15 lat

Ze świata

ShutterstockW Irlandii Północnej aresztowano 15-latka podejrzewanego o cyberatak na firmę telekomunikacyjną TalkTalk

W Irlandii Północnej aresztowano 15-latka podejrzewanego o cyberatak na firmę telekomunikacyjną TalkTalk - informuje BBC.

W swojej bazie danych firma przechowywała nazwiska, adresy, numery kont bankowych, kart kredytowych oraz hasła czterech milionów klientów. Do ataku hakerskiego doszło w środę 21 października.

Nastolatek został aresztowany w poniedziałek w County Antrim około godz. 16:20 czasu lokalnego pod zarzutem niewłaściwego użycia komputera.

Zatrzymanie było efektem współpracy funkcjonariuszy policji z Irlandii Północnej (PSNI) oraz detektywów zajmujących się atakami hakerskimi (MPCCU). Obecnie chłopak przebywa na komisariacie, gdzie jest przesłuchiwany przez irlandzką policję.

Spadek cen akcji

- Wiemy, że jest to trudny czas dla naszych klientów, dlatego jesteśmy wdzięczni za szybką reakcję i pracę policji. Nadal będziemy pomagać w czasie prowadzonego śledztwa - poinformowało w oświadczeniu TalkTalk.

Odpowiedzialności nie unikną także przedstawiciele firmy telekomunikacyjnej, którzy mają zostać wezwani przez parlamentarzystów, by wyjaśnić jak mogło dojść do kradzieży danych milionów osób.

To już trzeci atak hakerów na TalkTalk w ostatnich 12 miesiącach, a udziały w spółce telekomunikacyjnej tylko w poniedziałek spadły o kilkanaście proc.

Cyberataki na świecie. Najwięcej pochodzi z Chin, USA najczęstszą ofiarą:

Cyberataki na świecie. Najwięcej pochodzi z Chin, USA najczęstszą ofiarąTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock