"Trump powinien uszanować porozumienie nuklearne"

Ze świata

ShutterstockIran rafineria

Wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump powinien uszanować zobowiązania wynikające z międzynarodowego porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Wypowiedź Zarifa została zacytowana przez irańską agencję Tasnim.

Stany Zjednoczone powinny wywiązać się ze zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego jako wielostronnego międzynarodowego układu - mówił szef irańskiej dyplomacji, który przebywa z wizytą w Rumunii.

Iran a Trump

Trump zajmował zawsze bardzo twarde stanowisko wobec Iranu. Nie tylko popierał sankcje, lecz nawet sugerował w 1987 r., że USA powinny zaatakować Iran i zająć jego złoża ropy naftowej.

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.

Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Miało to nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock