Ze świata

Iran kupuje amerykańskie samoloty. Wyda na nie miliardy

Ze świata

wiki (CC BY-SA 2.0)Iran zamówił m.in. 50 samolotów boeing 737

Linie lotnicze Iran Air i amerykański koncern Boeing podpisały w niedzielę w Teheranie kontrakt na zakup przez Irańczyków 80 samolotów pasażerskich - poinformowała oficjalna agencja Irna.

"50 samolotów boeing 737 i 30 samolotów dalekiego zasięgu boeing 777 będzie dostarczonych Iran Air w ciągu 10 lat" - poinformowały władze Iran Air.

Ogromna kwota

Wartość kontraktu, który pozwoli na odnowienie starzejącej się floty irańskiego przewoźnika, wynosi 16,6 mld dolarów. Do podpisania kontraktu, po wielu miesiącach negocjacji, dochodzi gdy Waszyngton przedłuża na 10 lat sankcje wobec Teheranu. 1 grudnia Senat Stanów Zjednoczonych zagłosował za przedłużeniem o 10 lat obowiązywania ustawy o sankcjach wobec Iranu (Iran Sanctions Act, ISA). Obecna ustawa wygasa 31 grudnia. Do prezydenta Baracka Obamy należy teraz decyzja, czy tę decyzję zatwierdzić.

Sankcje

USA zawiesiły sankcje wobec Iranu związane z jego programem atomowym, ale utrzymują wiele innych, nałożonych w związku z łamaniem praw człowieka w tym kraju, wsparciem terroryzmu na Bliskim Wschodzie czy programem balistycznym. Biały Dom ogłosił już, że prezydent nie podpisze niczego, co naraża na szwank porozumienie atomowe z Iranem.

Boeing chce pozyskiwać energię z hałasu. Zobacz materiał wideo:

Boeing chce pozyskiwać energię z hałasu
Boeing chce pozyskiwać energię z hałasuTVN24 BiS

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości