Motoryzacyjni giganci rekrutują w Europie Wschodniej. Polska ma silną konkurencję

Ze świata

opel.comCentra badawczo-rozwojowe trafią na Wschód Europy?

Producenci samochodów działający w Wielkiej Brytanii chcą przenieść do Europy Wschodniej swoje działy badawczo-rozwojowe. Szukają oszczędności i boją się kosztów Brexitu. Na ich celowniku są Rumunia, Bułgaria i Węgry - podaje "The Guardian".

Brytyjski dziennik podaje, że firmy rekrutacyjne już poszukują wykwalifikowanych pracowników oraz kadry kierowniczej do zakładów badawczo-rozwojowych, które powstają w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.

Atrakcyjne płace

Producenci samochodów działający w Wielkiej Brytanii przenoszą swoje centra badawcze do Europy Wschodniej ze względu na oszczędności - w Rumunii, czy Bułgarii pensja specjalisty jest o wiele mniejsza niż w Wielkiej Brytanii.

Z danych firmy rekrutacyjnej DHR International wynika, że wykwalifikowani pracownicy w Europie Wschodniej są przeciętnie o 40 proc. tańsi niż na Wyspach. Firmy motoryzacyjne chcą również zachować nieskrępowany dostęp do rynków europejskich, a po decyzji Brytyjczyków w referendum ws. Brexitu ta kwestia pozostaje niewiadomą. Oznacza to, że najpewniej będą musieli przenieść cześć swojej działalności na kontynent, aby uniknąć zwiększenia kosztów.

Brexit nasilił trend

"Brexit rodzi pytania, o to czy po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących imigrantów, ośrodki badawczo-rozwojowe w Wielkiej Brytanii będą nadal miały możliwość przyciągania najbardziej utalentowanych pracowników" - oceniają eksperci DHR International cytowani przez gazetę. Zdaniem Franka Smeekesa, partnera zarządzającego RZL na Europę, Brexit dodatkowo nasilił trend przenoszenia działalności w kierunku Europy Wschodniej. - Dla niektórych graczy długoterminowe inwestowanie w Wielkiej Brytanii ma mniejszy sens, bo centra badawczo-rozwojowe można taniej zorganizować w innym miejscu - uważa Smeekes.

Polska nie została wymieniona w artykule, choć według wicepremiera Mateusza Morawickiego szanse na pozyskanie inwestorów z Wysp są duże. Od kliku miesięcy trwają też rozmowy o pozyskaniu nowej inwestycji Daimlera o wartości ok. 0,5 mld euro. Miałaby ona powstać w dolnośląskim Jaworze jeszcze w tym roku. W ubiegłym roku głośno z kolei było o inwestycji Jaguara na Słowacji.

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła zorganizowanie drugiego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej lub przedterminowych wyborów przed 2020 rokiem. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Premier Wielkiej Brytanii: nie będzie ponownego głosowania ws. BrexituTVN24 BiS

Autor: msz//ms / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: opel.com