Ze świata

Instytuty gospodarcze: wojna handlowa grozi wielką recesją

Ze świata

[object Object]
Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci"TVN24 BiS
wideo 2/4

Wiodące niemieckie instytuty gospodarcze ostrzegły w ogłoszonym w czwartek raporcie, że wszelka eskalacja napięć w konflikcie handlowym Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską mogłaby doprowadzić do wielkiej recesji po obu stronach.

Wskazano między innymi, że podniesienie przez USA ceł na samochody z UE - czym grozi prezydent Donald Trump - spowodowałoby w Niemczech utratę miejsc pracy i zaszkodziłoby produktywności i koniunkturze.

Reuters podkreśla, że w Niemczech co trzecie miejsce pracy jest związane z eksportem, a amerykańskie cła na samochody byłyby szczególnie dotkliwe z racji wielkości niemieckiego sektora motoryzacyjnego.

Zagrożeń nie brakuje

W raporcie wyrażono też opinię, że "środki odwetowe ze strony UE prawdopodobnie złagodziłyby spadek koniunktury w Unii i spowodowałyby wielką recesję w Stanach Zjednoczonych". Podkreślono, że od początku roku nastąpiło "drastyczne pogorszenie klimatu" w handlu międzynarodowym. Cła zapowiadane i wprowadzane przez Stany Zjednoczone prowadzą do wzrostu protekcjonizmu.

Partnerzy handlowi USA, których to dotyczy, przede wszystkim Chiny, reagują posunięciami odwetowymi. Niemieckie instytuty gospodarcze ostrzegają w związku z tym przed groźbą coraz większych barier w handlu światowym. Jako zagrożenie gospodarcze dla Niemiec w raporcie wymieniono też kryzysy finansowe w Turcji i w Argentynie oraz ewentualność wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia w sprawie przyszłych relacji.

Gorsze prognozy

Agencja dpa zwraca uwagę, ze wielkie firmy amerykańskie w Niemczech nastawiają się na pogorszenie koniunktury w związku z konfliktem handlowym między USA a UE. "Gospodarka po obu stronach Atlantyku jest zdezorientowana i działa ostrożniej" - uznała amerykańska izba handlowa w Niemczech (AmCham Germany). Szef AmCham Frank Sportolari podkreślił w czwartek we Frankfurcie nad Menem, że przedsiębiorstwa potrzebują przede wszystkim "poczucia pewności, transparentności i planu zażegnania konfliktu handlowego". Dpa odnotowuje, że w 2017 roku zyski 50 największych amerykańskich przedsiębiorstw w Niemczech wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim o 3,4 procent, do 171 miliardów euro. Jednak ankieta AmCham wykazała, że z powodu nowych ceł tylko połowa tych firm liczy na dalszy wzrost obrotów. Dpa odnotowuje, że największym amerykańskim pracodawcą w Niemczech jest McDonald's, zatrudniający 60 tysięcy osób.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości