Instytucje finansowe chcą ograniczyć węglowe portfolia

Ze świata

ShutterstockInstytucje finansowe chcą ograniczyć węglowe portfolia

Europejskie instytucje finansowe i fundusze emerytalne zapowiadają dekarbonizację swoich portfoliów inwestycyjnych, czyli zmniejszenie inwestycji w aktywa węglowe i inne paliwa kopalne - wynika z informacji ze szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu (COP21).

- Na podstawie celów i zobowiązań ogłoszonych na szczycie klimatycznym ONZ działania na rzecz klimatu ze strony inwestorów, bankierów i ubezpieczycieli ogromnie się nasiliły - napisały służby prasowe paryskiego szczytu.

Jakie trendy?

W piątek asystent sekretarza generalnego ONZ ds. zmian klimatu Janos Pasztor zaprezentował w ramach COP21 raport o trendach w finansowaniu na rzecz klimatu ze strony sektora prywatnego.

"Zaangażowanych jest 1000 inwestorów o aktywach wysokości 30 mld euro. Portfolio dekarbonizacji jest na dobrej drodze" - czytamy w informacji prasowej po prezentacji.

W informacji wymieniono instytucje finansowe, które dekarbonizują, czyli ograniczają węglowe (i dotyczące innych paliw kopalnych) portfolio inwestycyjne.

Wymieniono m.in. francuską instytucję finansową i długoterminowego inwestora Caisse des Depots, która zobowiązała się przeznaczyć 15 mld euro na bezpośrednie zielone inwestycje do 2017 r. "(Instytucja) zobowiązała się do 20-proc. celu dekarbonizacji dotyczącego całości portfela notowanych akcji sięgającego 55 mld euro" - czytamy.

Wskazano też na główny holenderski fundusz emerytalny ABP, który zobowiązał się zdekarbonizować swoje portfolio notowanych akcji sięgające 100 mld euro o 25 proc. do 2020 r.

Z kolei trzeci co do wielkości fundusz emerytalny w USA New York Common Retirement Fund (CRF) ogłosił, że będzie stosował nowy kontrolowany ryzykiem niskoemisyjny indeks do wstępnego portfolio o wartości 2 mld dolarów - czytamy.

Wspomniano też o działaniach różnych koalicji. Np. "Portfolio Decarbonization Coalition (PDC) postanowiła zwołać inwestorów chętnych, by wspólnie zdekarbonizować swoje portfolio (...), mobilizując 23 inwestorów na świecie z 600 mld dolarów aktywów w ramach obecnych i przyszłych programów dekarbonizacji" - czytamy.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: