TVN24 Biznes | Ze świata

Inflacja w Wielkiej Brytanii ostatni raz była tak wysoka trzy dekady temu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

W grudniu 2021 roku inflacja CPI w Wielkiej Brytanii wyniosła 5,4 procent i była najwyższa od prawie 30 lat - podał brytyjski urząd statystyczny ONS. Dodał, że wzrost w porównaniu z listopadem, gdy roczna stopa inflacji wynosiła 5,1 procent, był powyżej przewidywań analityków. 

Jak wskazał ONS, do wzrostu inflacji przyczyniły się zwłaszcza rosnące ceny żywności - o 4,2 proc. w ujęciu rok do roku, najbardziej od 2013 r. - oraz energii, mebli, odzieży, usług gastronomiczno-hotelowych i używanych samochodów. Do pewnego stopnia zostało to osłabione przez ceny paliw, które się ustabilizowały, natomiast przed rokiem o tej porze drożały.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wielka Brytania - inflacja najwyższa od 30 lat

Stopa inflacji jest znacznie powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii, który wynosi 2 proc. Bank Anglii w swojej ostatniej prognozie z grudnia przewidywał, że szczyt inflacji nastąpi w kwietniu, gdy dojdzie ona do poziomu 6 proc., jednak w związku z danymi przedstawionymi przez ONS niektórzy ekonomiści przewidują, iż osiągnie ona nawet 7 proc. Oznaczałoby to niemal wyrównanie poziomu z marca 1992 r., gdy inflacja wyniosła 7,1 proc.

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 30 latPAP/EPA/ANDY RAIN

Szybszy niż się spodziewano wzrost inflacji zwiększy presję na Komitet Polityki Monetarnej (MPC) Banku Anglii, by podczas posiedzenia w lutym jeszcze raz podniósł stopy procentowe. W grudniu MPC podniósł główną stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc., na którym pozostawała od początku pandemii koronawirusa, do 0,25 proc. Teraz analitycy spodziewają się, że podniesiona zostanie do 0,5 proc.

We wtorek ONS poinformował, że pod koniec zeszłego roku wzrost płac w Wielkiej Brytanii nie nadążał za wzrostem cen - w okresie od września do listopada włącznie zrównały się one, ale przy uwzględnieniu danych tylko za listopad realna płaca spadła o 1 proc. w porównaniu z poziomem sprzed roku.

W grudniu 2021 roku inflacja w Wielkiej Brytanii ustanowiła 30-letni rekordPAP/EPA/ANDY RAIN

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDY RAIN

Pozostałe wiadomości