Są nowe dane o inflacji w USA. "Rynki przyjęły tę informację z ulgą"

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec roku (wypowiedź z 9 marca 2023)
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec roku (wypowiedź z 9 marca 2023)TVN24
wideo 2/7
TVN24Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec roku

Inflacja w USA w lutym 2023 roku wyhamowała do 6,0 procent rok do roku. To najniższy poziom od września 2021 roku. Dla porównania w styczniu 2023 roku wzrost cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym wynosił 6,4 procent. Dane są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów.

Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera spodziewali się, że inflacja w lutym spadnie do 6,0 proc. rok do roku. Inflacja w USA osiągnęła szczyt na poziomie 9,1 proc. rok do roku w czerwcu 2022 roku, co było największym wzrostem od listopada 1981.

Reuters wskazał, że ekonomiści są podzieleni, czy nowy odczyt będzie wystarczający, by skłonić Fed (odpowiednik Narodowego Banku Polskiego) do ponownego podniesienia stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Powodem są problemy na rynku bankowym - upadek Silicon Valley Bank oraz nowojorskiego Signature Bank.

Od marca ubiegłego roku główna stopa procentowa w USA poszła w górę o 450 punktów bazowych, do przedziału 4,50-4,75 proc.

Inflacja w USA - komentarze

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, zwrócił uwagę, że inflacja w USA w lutym br. była "niemal zgodna z oczekiwaniami". "Jedyne 'zaskoczenie' to bazowa +0,5 proc. m/m, kosensus +0,4 proc. m/m" - napisał.

Ekonomista zwrócił uwagę, że "inflację pomagają obniżać komponenty spoza bazowej - żywność i paliwa".

Dom maklerski XTB, odnosząc się do danych o inflacji w USA zgodnych z oczekiwaniami, napisał, że "rynki przyjęły tę informację z ulgą".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MontenegroStock / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości