Rekordowy wzrost cen produktów rolnych w Niemczech. Najwyższy od ponad 60 lat

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Borys: połowa inflacji wynika z działań Putina
Borys: połowa inflacji wynika z działań PutinaTVN24
wideo 2/3
TVN24Borys: połowa inflacji wynika z działań Putina

Produkty rolne w Niemczech zanotowały rekordowy wzrost cen w marcu - pierwszym miesiącu po wybuchu wojny na Ukrainie - średnio o 34,7 procent w porównaniu z marcem 2021 roku - poinformował niemiecki Federalny Urząd Statystyczny. Podkreślił, że to największy wzrost cen w danym miesiącu rok do roku od rozpoczęcia badań w 1961 roku.

"W porównaniu tylko z lutym 2022 r. ceny wzrosły o 15,1 proc." - czytamy w raporcie urzędu. Rekordowy wzrost cen jest częściowo spowodowany cenami zbóż, które już od lipca 2020 r. gwałtownie wzrosły: w marcu br. były one o 70,2 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

"Czynnikiem decydującym o ogromnym wzroście cen zboża jest spadek podaży wywołany wojną na Ukrainie. To znacznie pogorszyło i tak już napiętą sytuację na rynku światowym, przy wysokim popycie w kraju i za granicą" - wyjaśniają statystycy.

Wzrost cen w Niemczech

Inflacja w Niemczech w kwietniu wyniosła 7,8 procent rok do roku - podał w środę Federalny Urząd Statystyczny. Wskaźnik jest na najwyższym poziomie od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

Prezes niemieckiego banku centralnego Bundesbanku Joachim Nagel ostrzegł w środę, że kraj może stanąć w obliczu przedłużającego się okresu podwyższonej inflacji. - Zarówno rządy, jak i rynki finansowe muszą przygotować się na wzrost stóp procentowych - powiedział Nagel podczas konferencji prasowej. 

Wezwał przy tym Europejski Bank Centralny do podjęcia bardziej agresywnych działań w celu przeciwdziałania spirali cenowej. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości