Ceny czosnku szaleją, Chińczycy płacą coraz więcej

Ze świata

ShutterstockCzosnek w hurcie podrożał w październiku aż o 90 proc. rok do roku

Ceny żywności wzrosły w październiku o 3,7 procent w porównaniu z 3,2-procentowym wzrostem w poprzednim miesiącu - podało chińskie Narodowe Biuro Statystyki (NBS). Najbardziej drożał czosnek.

Chiński indeks cen konsumenta - CPI wzrósł po raz pierwszy po pięciu miesiącach spadków i wyniósł 2,1 proc. rok do roku. Natomiast wskaźnik PPI (cen dóbr produkcyjnych) rósł w najszybszym tempie od grudnia 2011 roku - w październiku wyniósł 1,2 procent rok do roku.

Ceny w górę

Podwyżki cen żywności były głównym czynnikiem napędzającym inflację. Ceny żywności wzrosły w październiku o 3,7 proc., w porównaniu z 3,2-proc. wzrostem we wrześniu. Z kolei ceny produktów nie żywnościowych zwiększyły się o 1,7 proc.

Najdobitniejszym przykładem gwałtownego wzrostu cen jest czosnek. Hurtowe i detaliczne ceny czosnku wzrosły w październiku odpowiednio o 90 proc. i 67,9 proc. rok do roku oraz o ponad 6 proc. i około 5 proc. miesiąc do miesiąca.

Chińska gospodarka rozwija się w stabilnym tempie. Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kwartale 2016 r. o 6,7 proc. rok do roku. Gospodarka napędzana jest przede wszystkim przez większe wydatki rządowe, rekordowe kredyty i gorący rynek nieruchomości.

Szydło chce współpracować z Chinami:

Autor: tol//ms / Źródło: news.xinhuanet.com, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock