Inflacja na Ukrainie poniżej prognoz. Dane za 2022 rok

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, PAP

Inflacja na Ukrainie w 2022 roku wyniosła 26,6 procent, licząc rok do roku - podała we wtorek Państwowa Służba Statystyki. Wzrost cen jest niższy niż pierwotnie prognozowano.

Rząd Ukrainy po początkowym ciosie w gospodarkę spowodowanym inwazją Rosji, prognozował, że ceny konsumpcyjne w minionym roku wzrosną o około 30 proc. Atak Moskwy zakłócił bowiem łańcuchy dostaw i uderzył w logistykę, ale wzrost inflacji w ostatnich miesiącach 2022 roku zaczęła zwalniać.

Inflacja na Ukrainie

Państwowa Służba Statystyki podała, że inflacja w grudniu pozostała płaska, urosła o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca.

Bank centralny Ukrainy przekazał w ostatniej nocie makroekonomicznej, że inflacja pozostała pod kontrolą dzięki decyzji rządu o utrzymaniu taryf za usługi komunalne na niezmienionym poziomie podczas wojny oraz dzięki lepszej podaży produktów spożywczych.

Gospodarka Ukrainy mocno się skurczyła

Wicepremier i minister gospodarki Julia Swyrydenko poinformowała kilka dni temu, że produkt krajowy brutto Ukrainy spadł o 30,4 procent w 2022 roku z powodu wojny z Rosją. Jak oświadczyła, gospodarka poniosła największe straty od czasu uzyskania niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku.

Agencja Interfax-Ukraina podawała, że w roku 2023 ukraiński resort gospodarki podtrzymuje prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,2 proc., podczas gdy według scenariusza bazowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego ukraińska gospodarka wzrośnie w tym roku o 1 proc.

MFW rozważa jednak także dwa inne scenariusze: negatywny - ze spadkiem PKB o 12,5 proc., czyli do 57 proc. poziomu sprzed wojny, oraz pozytywny - z jego wzrostem o 10 proc., czyli do 75 proc. poziomu sprzed wojny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości