Rekordy na rynku żywności. Najwyższe poziomy od lat

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters, PAP
Anna Gołębicka o szczycie inflacji w Polsce
Anna Gołębicka o szczycie inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Anna Gołębicka o szczycie inflacji w Polsce

Indeks cen żywności na świecie osiągnął w 2022 roku najwyższy poziom od lat - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Do zakłóceń na rynku przyczyniła się przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę.

Indeks cen żywności wynosił średnio 143,7 punktów w 2022 r. To wzrost o 14,3 proc. w stosunku do 2021 r. Jednocześnie jest to najwyższy wskaźnik tego indeksu od czasu rekordów z lat 90.

W 2022 roku cztery z pięciu subindeksów żywnościowych FAO, które dotyczą zboża, mięsa, nabiału i olejów roślinnych, osiągnęły rekordowe wartości. Cukier był natomiast najdroższy od 10 lat.

Czytaj więcej: Drugi miesiąc spadku inflacji w Polsce. "Kolejna niespodzianka">>>

Ceny żywności rosną po rosyjskiej inwazji

Ceny żywności rosną znacząco od lutego 2022 roku. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wzrosły obawy o zakłócenie dostaw z portów znajdujących się nad Morzu Czarnym. Nadzieja na poprawienie się sytuacji wróciła jednak po osiągnięciu porozumienia między Ukrainą a Rosją dotyczącego wywozu zboża i optymistyczniejszych prognozach dotyczących wyższych dostaw z krajów eksportujących żywność, a ceny zaczęły lekko spadać w kolejnych miesiącach.

W grudniu indeks kolejny raz spadł do 132,4 pkt. ze 135,0 pkt. w listopadzie. To dziewiąty z rzędu spadek indeksu. "W grudniu był on spowodowany gwałtownym spadkiem cen olejów roślinnych, wraz z pewnymi spadkami cen zbóż i mięsa. był on częściowo zrównoważony przez umiarkowany wzrost cen cukru i nabiału." - napisano w komunikacie FAO.

"Stabilizacja na rynku jest mile widziana po dwóch latach, które charakteryzowały się bardzo dużą zmiennością" - powiedział główny ekonomista FAO Maximo Torero.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: amnat30 / Shutterstock

Pozostałe wiadomości