Nadal chcą kupować rosyjską ropę. "Europa dokona takich wyborów, jakich dokona. To jej prawo"

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Szefowa KE Ursula von der Leyen o walce z kryzysem energetycznym
Szefowa KE Ursula von der Leyen o walce z kryzysem energetycznymTVN24
wideo 2/3
TVN24Szefowa KE Ursula von der Leyen o walce z kryzysem energetycznym

Indie uznają za priorytet własne potrzeby energetyczne - powiedział minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. Zaznaczył, że jego kraj będzie nadal kupować rosyjską ropę, niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu tego surowca z Rosji podejmuje Unia Europejska.

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar oświadczył, że "Indie uznają za priorytet własne potrzeby energetyczne, a państwa europejskie nie powinny postępować w ten sposób, że również kierują się własnymi potrzebami energetycznymi, ale "proszą Indie o to, by robiły coś innego". - Europa dokona takich wyborów, jakich dokona. To jej prawo - powiedział dziennikarzom.

Indie powstrzymują się od krytyki Rosji

Minister spraw zagranicznych Niemiec, która w Indiach bierze udział w forum "Współpraca w regionie Indo-Pacyfiku", zorganizowanym przez German Marshall Fund z udziałem Niemiec, Indii i USA, rozmawiała z Jaishankarem o stosunkach niemiecko-indyjskich i o wojnie w Ukrainie. Indie powstrzymały się jak dotąd od wyraźnej krytyki napaści Rosji na Ukrainę, a Delhi nazywa Moskwę "podstawowym filarem indyjskiej polityki zagranicznej ze względu na jej strategiczne partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa narodowego". Ponadto indyjskie władze nie zobowiązały się do respektowania wprowadzonego przez Unię Europejską, G7 i Australię limitu cenowego na ropę z Rosji, który zaczął obowiązywać w poniedziałek.

Rosja stała się głównym dostawcą ropy dla Indii

Jaishankar i Baerbock omawiali też we wtorek dywersyfikację wymiany handlowej między ich krajami i współpracę w sferze transformacji energetycznej. Niemcy są najważniejszym europejskim partnerem handlowym Indii, w których działa ponad 1,7 tys. niemieckich firm. Od początku wojny w Ukrainie Indie stale zwiększają import rosyjskiej ropy, którą kupują po obniżonej cenie. W październiku import ten osiągnął rekordowy poziom, a Rosja stała się głównym dostawcą ropy dla Indii - podała agencja Press Trust of India. Indie są też bardzo istotnym nabywcą rosyjskiej broni i jak dotąd powstrzymały się od wsparcia rezolucji ONZ, potępiających Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę - przypomina Associated Press. Pod koniec października minister obrony Indii Rajnath Singh ostrzegł jednak Rosję przed użyciem broni jądrowej lub radiologicznej przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej: Rosja tworzy "flotę cieni". Tak chce ominąć sankcje

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości