Amerykanie sprzedadzą Hindusom atomowe technologie i paliwa? "Impas przełamany"

Ze świata

PAP/EPAZastój w rozmowach o porozumieniu, które ma umożliwić amerykańskim firmom sprzedawanie Indiom technologii i paliwa do budowy nowych elektrowni atomowych

USA i Indie przełamały impas utrzymujący się dotąd w rozmowach w sprawie porozumienia o handlu materiałami jądrowymi - podały indyjskie media w niedzielę. W Indiach z oficjalną wizytą przebywa amerykański prezydent Barack Obama.

Według mediów w Indiach negocjatorzy obu stron osiągnęli porozumienie w sprawie odpowiedzialności prawnej amerykańskich dostawców w razie wypadku jądrowego, a USA przestały nalegać na możliwość monitorowania lokalizacji dostarczonych do Indii materiałów.

Nadzieję na pozytywny wynik rozmów

Zastój w rozmowach o porozumieniu, które ma umożliwić amerykańskim firmom sprzedawanie Indiom technologii i paliwa do budowy nowych elektrowni atomowych, stanowił jeden z bardziej drażliwych tematów w relacjach między Delhi a Waszyngtonem - zauważa agencja Reutera. Biały Dom nie skomentował doniesień indyjskich mediów, a ministerstwo spraw zagranicznych Indii przekazało jedynie, że ma "nadzieję na pozytywny ostateczny wynik rozmów". Barack Obama od niedzieli przebywa w Indiach z trzydniową wizytą. Jako pierwszy prezydent USA odwiedził ten kraj dwukrotnie podczas swojej kadencji. Podróż ma potwierdzić i wzmocnić dobre relacje między USA i Indiami, które z uwagi na ekspansję Chin są na rękę obu stronom.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA