Szykuje się rewolucja: chcą wprowadzić bankowość według Koranu

Ze świata

sxc.huBank rezerw Indii i rząd rozważają wprowadzenie bankowości opartej na braku stóp procentowych, znanej jako bankowość islamska

Bankowość islamska, oparta na zakazie pożyczania pieniędzy na procent, może zostać wprowadzona w Indiach. Władze oraz bank centralny debatują nad nowymi zasadami, zgodnymi z prawem szariatu, aby położyć kres dyskryminacji muzułmańskiej części społeczeństwa.

Bank Rezerw Indii (bank centralny) i rząd rozważają wprowadzenie bankowości opartej o prawo szariatu, które zakazuje pobierania odsetek od udzielonych pożyczek i inwestowania pieniędzy w działalność, której celem jest oferowanie dóbr i usług niezgodnych z podstawowymi wartościami islamu (np. produkcja broni czy alkoholu). Źródłem zysku w takim modelu bankowości nie są odsetki ani kreacja długu kredytowego, ale produkcja dóbr i udział w zyskach z ich sprzedaży.

Zainteresowanie wprowadzeniem nowych zasad jest uwarunkowane wyznawaną przez część społeczeństwa religią. Jak tłumaczą władze, niektórzy obywatele czują się wykluczeni ze względów wyznaniowych z korzystania z usług finansowych.

Wcześniej, Islamski Bank Rozwoju ogłosił, że jeszcze w tym roku ogłosi swój pierwszy indyjski oddział w Ahmedabad.

Są wątpliwości

W przeszłości w Indiach rozważano już wprowadzenie islamskiej bankowości. jednak koncepcja spotkała się z oporem ze strony niektórych frakcji politycznych.

Na świecie sektor bankowy oparty na zasadach islamskich odnotował wzrosty, zwłaszcza w dobie kryzysu ekonomicznego - pisze "Times of India". Jednak w 2008 roku komisja ds. reform sektora finansowego, kierowana przez Raghurama Rajana zaopiniowała potrzebę bliższego spojrzenia na kwestię nieoprocentowanej bankowości. Komitet stwierdził wówczas, że brak dostępności do nieoprocentowanych produktów bankowych ogranicza wielu członkom społeczeństwa dostępu do produktów i usług bankowych.

Muzułmanie są w Indiach największą z mniejszości religijnych i stanowią 13,4 proc. ludności tego kraju.

Kara śmierci za czerwoną kartkę na boisku? Prawo szariatu w oczach tzw. Państwa Islamskiego:

Autor: pmb//km / Źródło: Economic Times, Times of India

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu