Amnestia podatkowa ujawniła 10 mld dolarów. Rząd odpuszcza podatnikom

Ze świata

ShutterstockAmnestia podatkowa w Indiach przyniosła ujawnienie przez dziesiątki tysięcy nierzetelnych podatników

Indyjski rząd ogłosił wielką amnestię podatkową. To przyniosło ujawnienie przez dziesiątki tysięcy nierzetelnych podatników niezadeklarowanych dochodów i pieniędzy na kwotę blisko 10 mld dolarów - poinformował w sobotę indyjski minister finansów.

Rząd premiera Narendry Modiego rozesłał wcześniej w tym roku około 700 tys. monitów do osób podejrzewanych o uchylanie się od płacenia podatków, nakłaniając je do zadeklarowania ukrywanych dochodów i kapitału. Jednocześnie obiecano im, że jeśli uiszczą podatek i grzywnę, nie zostaną ukarani. W piątek upłynął wyznaczony przez władze termin. Jak podał minister finansów Arun Jaitley, w ciągu czterech miesięcy wpłynęło 64 275 deklaracji. Podatnicy ujawnili w nich posiadanie 9,8 mld nieopodatkowanych pieniędzy. Jaitley poinformował, że poprzednia amnestia w 1997 roku przyniosła rządowi 1,5 mld dolarów.

"Pomyślne" wyniki amnestii

Według agencji Reutera z należnych podatków i 45-procentowych grzywien rząd może osiągnąć ponad 293,6 mld rupii (4,41 mld dolarów) od zadeklarowanych w ramach amnestii dochodów. Przedstawiciele rządu spodziewali się, że będzie to kwota 7,5 mld dolarów. Modi, który w swojej kampanii wyborczej w 2014 roku obiecywał ściągnięcie miliardów dolarów z tzw. czarnych pieniędzy, nazwał wynik amnestii w swoim tweecie "pomyślnym", dodając, że przyczyni się ona do przejrzystości i gospodarczego wzrostu. Od kwietnia br., kiedy ujawnione zostały tzw. Panama Papers z nazwami firm w raju podatkowym na Bahamach, rząd indyjski znalazł się pod presją ze strony opozycji. Dane z wycieku z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca zawierały nazwiska około 500 Hindusów, którzy inwestowali w fasadowe firmy na Bahamach. W Indiach liczących 1,3 mld mieszkańców roczny dochód w wysokości 10 mln rupii (150 250 dolarów) deklarowało w roku podatkowym 2012/13 mniej niż 18 tys. ludzi.

O co chodzi w Panama Papers? Zobacz materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 (04.06.2016):

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock