Niemcy zaskakują. Nowe dane lepsze od prognoz

Ze świata

sxc.huW niemieckiej gospodarce obserwujemy ożywienie

Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce. Jak wynika ze wstępnych danych podanych we wtorek, indeksy PMI w sektorze przemysłowym i usług w lutym wyniosły znacznie więcej niż spodziewali się analitycy.

PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w lutym 57,0 pkt. wobec 56,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, a analitycy szacowali 56,0 pkt. Indeks ten w sektorze usług wyniósł zaś 54,4 pkt. wobec 53,4 pkt. poprzednio. Szacowano 53,6 pkt.

Dane ze strefy euro

We wtorek inwestorzy także wskaźniki PMI we Francji i w strefie euro.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 52,3 pkt. wobec 53,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane. Analitycy szacowali 53,5 pkt. PMI w sektorze usług Francji wyniósł zaś w lutym 56,7 pkt. wobec 54,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, a szacowano 53,9 pkt.

Tymczasem, indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, wyniósł w lutym 55,5 pkt. wobec 55,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach.

Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 55,0 pkt.

Indeks ten w sektorze usług strefy euro wyniósł zaś 55,6 pkt. wobec 53,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 53,7 pkt.

Nowe miejsca pracy

Tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro w lutym osiągnęło, zgodnie z danymi PMI, najwyższą wartość prawie od sześciu lat. Liczba nowych miejsc pracy osiągnęła najwyższą wartość od dziewięciu i pół roku, wzrósł także portfel zamówień oraz optymizm przedsiębiorców. Wszystkie te trendy wskazują na silny impuls wzrostowy w europejskiej gospodarce w najbliższych miesiącach. Będzie się też nasilać presja inflacyjna. Wzrost kosztów przedsiębiorstw osiągnęł najwyższe tempo od maja 2011 roku, czego przyczyną były wyższe ceny surowców, słabnące euro i rosnąca pozycja dostawców. W lutym można było zaobserwować również największy wzrost w liczby nowych przedsięwzięć w biznesie od kwietnia 2011 roku, a liczba nowych miejsc pracy odzwierciedla ożywienie popytu zarówno w przemyśle, jak i w usługach.

Ożywienie gospodarcze

Zdaniem Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty w IHS Markit, ostatnie dane wskaźnika PMI composite pokazują, że gospodarka strefy euro wrzuciła wyższy bieg. - Wzrost PMI do poziomu najwyższego od kwietnia 2011 oznacza wzrost PKB o 0,6 proc. w pierwszym kwartale, jeżeli tempo ekspansji utrzyma się również w marcu - wskazuje.

- Dużym zaskoczeniem była Francja, której PMI wzrosło w większym stopniu niż Niemiec, co miało miejsce po raz pierwszy od sierpnia 2012 r. - zauważa Williamson - Wygląda na to, że oba kraje w pierwszym kwartale będą rosnąć w tempie 0,6-0,7 proc. - dodaje.

Jego zdaniem lepsza sytuacja we Francji oznacza rozszerzanie obszaru europejskiego ożywienia gospodarczego.

PMI

PMI (z ang. Purchasing Managers Index), to nic innego, jak wskaźnik aktywności finansowej stworzony przez Markit Group i Institute for Supply Management of financial activity.

Odzwierciedla dane zebrane na podstawie anonimowych ankiet menadżerów firm. PMI osiąga wartości w przedziale od 0 do 100 pkt., przy czym poziom wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy odczyt świadczy o jego słabnącej kondycji.

Na początku lutego br. kanclerz Angela Merkel odwiedziła Polskę. Zobacz materiał "Faktów" TVN (08.02.2017):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu