Putin ma pełen portfel zamówień na rosyjską broń. Kupcy z całego świata

Ze świata

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Alex BeltyukovSu-35 to najnowocześniejszy myśliwiec jednomiejscowy w rosyjskim lotnictwie

Eksport rosyjskiej broni i uzbrojenia osiągnął w tym roku wartość 4,6 mld dolarów, portfel zamówień znacznie przewyższa 50 mld dolarów, a geografia dostaw wciąż się rozszerza - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.Popularne są rosyjskie myśliwce i czołgi T-90.

Według jego słów podpisywane są nowe porozumienia międzyrządowe, a wyprodukowana w Rosji broń i sprzęt wojskowy już znajdują się na wyposażeniu krajów Europy, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej.

Rosyjskie uzbrojenie

Szef rosyjskiego państwa, który wypowiadał się na posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowo-technicznej, powiedział, że rosyjskie uzbrojenie dowodzi swej skuteczności i niezawodności w najróżniejszych warunkach. Przy czym - dodał - jest proste w eksploatacji i niekłopotliwe w obsłudze technicznej. Według słów Putina Rosja rozszerza spektrum dostarczanej broni - "od broni strzeleckiej po najnowsze środki bojowe wykorzystywane w powietrzu i na lądzie". Uzbrojenie to jest zdolne do zmiany sytuacji "w każdym teatrze działań wojennych" - mówił Putin.

Kontrakty z Bliskim Wschodem

Według rządowej "Rossijskiej Gaziety" popularnością za granicą cieszą się rosyjskie myśliwce, a chęć kupienia większej liczby czołgów T-90 wyrażały kraje Bliskiego Wschodu. W listopadzie 2015 roku Rosja zawarła kontrakt o wartości 2 mld dolarów na dostawę do Chin 24 myśliwców Su-35. Egipt podpisał umowę z Rosją na dostawy ciężkich śmigłowców bojowych Ka-52 i zapowiadał kupno około 50 maszyn MiG19M/M2. Jak pisał w lutym rządowy dziennik, rosyjskie Su-30SM już trafiły do Kazachstanu, a mają trafić też do Armenii i na Białoruś.

Rosyjskie zestawy rakietowe kupuje Brazylia; w styczniu br. została tam dostarczona partia systemów rakietowych Igła-S. Kontrakt na ich dostawę Brazylia zawarła z rosyjskim Rosoboroneksportem w 2014 roku.

Podczas wizyt przedstawicieli Iranu w Moskwie wśród tematów rozmów są - według rosyjskich mediów - możliwe transakcje zbrojeniowe.

Zobacz: rosyjskie śmigłowce Mi-24 i Mi-8

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Alex Beltyukov