Ile mamy gazu i ropy z łupków? Koncesjonariusze nie chcą mówić

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatIle mamy gazu i ropy z łupków? Koncesjonariusze nie chcą mówić

Właściciele koncesji nie informują o wielkości odkrytych złóż ropy i gazu z łupków. Może się okazać, że nigdy nie dowiemy się, ile posiadamy surowców w łupkach – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Państwowy Instytut Geologiczny potrzebuje danych od koncesjonariuszy na temat aktualnie realizowanych prac poszukiwawczych, aby opracować raport o wielkości złóż gazu. Dane te spływają bardzo wolno, a do tego obecne prawo nie daje gwarancji, że zostaną przekazane. Jak informuje Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego, kilkadziesiąt firm z oporem przekazuje informacje na ten temat.

– Przedsiębiorcy dostarczają dane niezbyt chętnie i nieregularnie. Zarówno w czasie trwania prac, jak i po ich zakończeniu. To nie gwarantuje pozyskania kompleksowej wiedzy w tej sprawie – mówi dla „Dziennika Gazety Prawnej” rzecznik.

Informacje jeszcze bardziej szacunkowe

PIG podkreśla, że trudno będzie mu wywiązać się z rzetelnej informacji o zasobach bez wiedzy operacyjnej przekazanej przez firmy pracujące w skałach. Zdyscyplinować koncesjonariuszy ma nowe prawo, które wejdzie w życie od stycznia 2015 roku, zawierające w tym zakresie odpowiednie przepisy.

- Niewywiązywanie się z harmonogramu dostarczania danych może skutkować nawet cofnięciem koncesji. W lżejszych przypadkach resort środowiska może nałożyć dodatkową opłatę – grozi Rutkowski.

Według niego leży to w interesie państwa, by było wiadomo jakimi złożami dysponujemy.

– W znowelizowanym prawie na przedsiębiorców został też nałożony obowiązek informacyjny względem organów administracji geologicznej i organu koncesyjnego. Będą oni musieli na bieżąco dostarczać państwowej służbie geologicznej uzyskane w wyniku prac dane geologiczne oraz uzyskane próbki i wyniki ich badań, a także bieżące parametry wydobywania węglowodorów ze złoża – wyjaśnia.

Mimo to, PIG ma wątpliwości, czy nowe przepisy zmienią sytuacje i sprawią, że firmy zaczną dostarczać informacji na temat wielkości złóż.

Autor: pp / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock