Dzieci zginęły przygniecione meblami. Ikea w USA wypłaci gigantyczne odszkodowania

TVN24 Biznes

Ikea zapłaci miliony dolarów odszkodowania

Amerykańska Ikea zgodziła się, by wypłacić 50 mln dol. odszkodowania rodzinom trojga dzieci, które zginęły w wyniku przygniecenia przez szafy - donosi BBC, powołując się na prawników reprezentujących rodziców.

Prawnicy uznali, że stawka - jedna z najwyższych tego rodzaju - odzwierciedla powagę tego przypadku.

Troje dzieci nie żyje

Camden Ellis (2 lata) ze Stanu Waszyngton, Curren Collas (2 lata) ze Stanu Pensylwania i 23-miesięczny Ted McGee ze Stanu Minnesota zostali przygnieceni przez szafy typu Malm z Ikei.

Przedstawiciele sieci potwierdzili, że „wstępne porozumienie” zostało osiągnięte. "Porozumienie nie jest jeszcze zaakceptowane przez sąd i byłoby niewłaściwe z naszej strony, gdybyśmy to komentowali je w tym momencie" - przekazała szwedzka firm w porozumieniu. W czerwcu, Ikea została wezwana do wycofania kilku milionów komód typu Malm w Północnej Ameryce.

Początkowo, firma radziła klientom, by meble przytwierdzać do ściany. Trzeci przypadek śmiertelny, który miał miejsce w lutym, przyczynił się jednak do ostatecznego wycofania komód ze sprzedaży. Prawnicy z firmy Feldman Shepherd oznajmili, że 50 mln dol. będzie rozdzielone równomiernie pomiędzy rodziny.

Dodali także, że w ramach ugody, Ikea zgodziła się także trzy kwoty w wysokości 50 tys. dol. przekazać na szpitale i 100 tys dol. składki na rzecz fundacji, która działa na rzecz bezpieczeństwa dzieci. - Ten przypadek jest jednym z największych zadośćuczynień za śmierć dzieci i odzwierciedla częściowo wagę tego, co się wydarzyło - przyznał w rozmowie z BBC Alan Feldman jeden z prawników z firmy reprezentującej rodziny.

- Troje maluchów zostało przygniecionych na śmierć podczas trzech wypadków, których można było całkowicie uniknąć - stwierdził.

Camden Ellis odnaleziono uwięzioną w trzyszufladowej komodzie Malm w czerwcu 2014 roku. Z kolei Curren Collas z Pensylwanii został zgnieciony przez sześcioszufladową szafkę w lutym 2015 roku. Theodore McGee zginął raniony przez podobny model rok później.

Edukacja społeczna

Porozumienie przewiduje również, że amerykańska Ikea będzie sprzedawała jedynie te meble, które będą spełniały poszerzone standardy bezpieczeństwa dla wolnostojących mebli, które służą do przechowywania odzieży.

BBC wskazuje także na to, że Ikea wyda więcej na poszerzenie świadomości na temat tego problemu, włączając m.in. reklamy telewizyjne, ostrzeżenia w internecie oraz sklepach stacjonarnych. Przypadki śmierci sprowokowały, by w USA wdrożono kampanię edukacyjną na temat ryzyka, jakie niosą za sobą spadające szafy.

O serii wypadków z komodami informowaliśmy w czerwcu tego roku. Rozmawialiśmy wówczas z przedstawicielką polskiego oddziału firmy Ikea.

- Te komody nie będą wycofane z rynku polskiego, jak również pozostałych krajów poza USA i Kanadą - poinformowała w czerwcu w rozmowie z tvn24bis.pl Agata Czachórska, specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej polskiego oddziału firmy Ikea.

- Wycofanie produktu w Ameryce Północnej, gdzie zdarzył się wypadek, jest jednym z wyników dialogu między Ikea w USA i Kanadzie oraz lokalnymi organizacjami konsumenckimi. Wycofanie opiera się na dobrowolnej normie ASTM funkcjonującej na rynku północnoamerykańskim. Komody Ikea, tak jak wszystkie produkty Ikea, spełniają wszystkie obowiązujące standardy stabilności w Ameryce Północnej, UE i innych części świata - wyjaśniała Czachórska w korespondencji z tvn24bis.pl.

Standardy unijne

W Polsce obowiązują nas standardy unijne, których zastosowanie - w odróżnieniu do amerykańskich - jest obligatoryjne. Jak zaznaczyła Agata Czachórska, wszystkie sprzedawane przez Ikeę meble spełniają europejski standard bezpieczeństwa (EN 14749).

Przedstawicielka sklepu Ikea zaznaczyła, że przypadki śmiertelne nigdy nie pojawiły się na rynkach innych niż amerykański. Zwróciła także uwagę na instrukcję montowania i mocowania mebli. Oprócz tego specjalne wskazówki znaleźć można także na stronie internetowej.

- Na żadnym z rynków nie otrzymaliśmy informacji o incydentach dotyczących prawidłowo przymocowanych komód - przekazała przedstawicielka Ikei.

- To po stronie klienta leży odpowiedzialność, by postępował zgodnie z załączoną instrukcją - wyjaśniła Czachórska.

Zobacz: Ikea w USA wycofuje miliony egzemplarzy komód. Z powodu śmierci trojga dzieci (Film z 28.06.2016)

Autor: ag/gry / Źródło: BBC