IKEA wstrzymuje sprzedaż mebli kuchennych w Rosji. Bo ich zabrakło

Ze świata


IKEA poinformowała, że czasowo wstrzymuje sprzedaż mebli i urządzeń kuchennych w Rosji, ponieważ nie jest w stanie zaspokoić rosnącego popytu.

Rosjanie, w obawia przed totalnym upadkiem rubla i wzrostem cen, masowo odwiedzają sklepy kupując głównie produkty użytkowe jak samochody i elektronikę. Wszystko dlatego, że słabnący rubel zjada ich oszczędności. Na potęgę kupują też meble. "IKEA Rosja tymczasowo wstrzymuje sprzedaż mebli i urządzeń kuchennych, ze względu na dużą liczbę zamówień. Sprzedaż zostanie wznowiona w sobotę 20 grudnia" - głosi oświadczenie firmy. Wcześniej IKEA firma ogłosiła, że rozpocznie podnoszenie cen swoich produktów w Rosji właśnie ze względu na tracącego na wartości rubla. Na podobny krok zdecydowali się m.in. niektórzy producenci samochodów oraz elektroniki. Apple poinformował o podwyżce cen swojego flagowego iPhone'a 6.

Kolejni producenci

W czwartek o wstrzymaniu sprzedaży swoich aut w Rosji poinformowały General Motors, Audi i Jaguar. General Motors poinformował w czwartek, że zaczął wygaszać sprzedaż swych samochodów w Rosji już 16 grudnia, by zminimalizować ryzyko, jakim są wahania kursu rosyjskiej waluty. Sprzedaż do piątku wstrzymał też Jaguar Land Rover. Również Audi przestał sprzedawać swoje samochody w tym kraju, do czasu ustalenia nowych cen, co ma nastąpić w "niedalekiej przyszłości". Volkswagen kontynuuje na razie sprzedaż w Rosji, ale - jak podkreślają jego przedstawiciele – z zaniepokojeniem obserwuje sytuację.

Od początku roku rosyjska waluta straciła na wartości ok. 50 proc.

Szturm Rosjan na sklepyTVN24 BiS

Autor: mn//bgr/kwoj / Źródło: Reuters