IKEA przestaje wydawać magazyn w Rosji. Z powodu antygejowskiego prawa

Ze świata


Szwedzki koncern IKEA poinformował w sobotę, że wstrzymuje wydawanie swojego internetowego magazynu wnętrzarskiego w Rosji z obawy, że zawarte w nim treści mogą naruszać obowiązujące w tym kraju prawo zakazujące promowania homoseksualizmu wśród nieletnich.

Magazyn "IKEA Family Live" "pokazuje różne aspekty życia domowego niezależnie od wieku, płci czy orientacji seksualnej" - wyjaśniono.

"Rozumiemy, że niektóre publikacje wchodzące w skład naszego magazynu mogą być uznane za propagandę" w rozumieniu rosyjskiego prawa, w związku z czym podjęto decyzję o "wstrzymaniu wydawania magazynu w Rosji" - przekazała szwedzka firma w komunikacie wydanym w języku rosyjskim.

"Szkodzenie zdrowiu"

Przyjęta w 2013 r. ustawa zabrania dystrybucji informacji o "atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych" i o "równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji" oraz "narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami". Działania takie kwalifikuje jako "szkodzące zdrowiu dzieci".

Koncern za wszelką cenę stara się nie podpaść rosyjskiej władzy, by nie stracić tego rynku.

Za złamanie tych zapisów szeregowym obywatelom grozi grzywna 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), osobom pełniącym funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a osobom prawnym - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów) oraz zawieszenie działalności na okres do 90 dni. Cudzoziemcy ryzykują deportację z terytorium Rosji i wcześniejszy areszt do 15 dni.

Autor: mn / Źródło: PAP