Ranking najlepszych miejsc do życia. Polska w dół

Ze świata

ShutterstockAlesund. Norwegia po raz 12-ty została uznana przez UNDP za najlepsze miejsce do życia.

Najlepszym miejscem do życia jest Norwegia - wynika z przygotowanego przez ONZ Human Development Report. Polska spadła o jedną pozycję i plasuje się na 36. miejscu.

W wydawanym co roku raporcie ocenianych jest 188 krajów. Pod uwagę brane są takie kryteria jak oczekiwana długość życia, edukacja oraz dochód na mieszkańca.

Norwegia dalej króluje

Norwegia pozostaje na szycie rankingu 12. rok z rzędu, podczas gdy Polska spadła na 36. miejsce, co jednak wciąż kwalifikuje nasz kraj do kategorii państw wysoko rozwiniętych. Zaraz za Norwegią plasują się: Australia, Szwajcaria oraz Dania. Na samym dole klasyfikacji znalazły się: Nigeria, Republika Środkowej Afryki oraz Erytrea.

Polska vs. Norwegia

W Polsce średnia przewidywana długość życia wynosi 77,4 lat - to o 4 lata krócej niż w Norwegii. Z kolei oczekiwany przeciętny czas trwania edukacji jest o dwa lata krótszy. Największą lukę obserwujemy jednak porównując majętność obywateli polskich i norweskich. Na przeciętnego Norwega przypada 64 992 dol. dochodu narodowego brutto, podczas gdy dla Polaka jest to 23 177 dol. (dla parytetu siły nabywczej z 2011 roku). Dwa kraje, które odnotowały największy spadek w zestawieniu to Libia, która zanurkowała o 27 miejsc oraz Syria, która jest 15 oczek niżej niż przed rokiem.

Kraje, które otrzymały najwyższe pozycje: 1. Norwegia 2. Australia 3. Szwajcaria Kraje, które otrzymały najniższe pozycje: 186. Erytrea 187. Środkowa Republika Afryki 188. Niger Norwegia uznana za najlepszy kraj do życia jest wymarzoną destynacją dla tysięcy uchodźców:

Uchodźcy dostają się do Norwegii przez Rosję. Jest bezpieczniejTVN24BiS /

Autor: ag//bgr / Źródło: Huffington Post, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock