TVN24 Biznes | Ze świata

Holenderski rząd chce znieść podatek od dywidend, by zatrzymać firmę Shell

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/ams
Źródło:
PAP
Ceny ropy naftowej. Ekspert o prognozach
Ceny ropy naftowej. Ekspert o prognozachTVN24
wideo 2/7
TVN24Ceny ropy naftowej. Ekspert o prognozach

Shell zapowiedział chęć przeniesienia siedziby koncernu z Holandii do Wielkiej Brytanii. W związku z tym holenderski rząd rozważa zniesienie podatku od dywidend dla międzynarodowych akcjonariuszy i nakłonić w ten sposób firmę do zmiany decyzji. Minister gospodarki chce przekonać do tego pomysłu partie polityczne.

Nowa siedziba Shell

W poniedziałek naftowo-gazowy gigant Shell poinformował, że zamierza wyprowadzić się z Holandii. Siedziba ma zostać przeniesiona z Hagi do Londynu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Holenderski rząd był niezadowolony z propozycji, nad którą akcjonariusze firmy zagłosują 10 grudnia. - Jestem niemile zaskoczony – powiedział dziennikarzom minister gospodarki Stef Blok.

- Przeniesienie siedziby koncernu będzie oznaczać ubytek rzędu setek milionów euro rocznie, które obecnie trafiają z tytułu podatku do skarbu państwa - twierdzi Jan van de Streek, profesor prawa podatkowego cytowany przez dziennik "Trouw".

Podatek od dywidend

Jak informują media, minister Blok rozpoczął konsultacje z partiami w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) w sprawie zniesienia podatku o dywidend, aby przekonać koncern do zmiany decyzji o zmianie siedziby.

Dziennik "De Telegraaf" przypomina, że dyrektor generalny Shella Ben van Beurden wskazywał, zarówno w rozmowach z rządem jak i rozmowach z dziennikarzami, że brak zniesienia podatku od dywidend był głównym powodem przeniesienia siedziby do Londynu.

"Rząd gorączkowo przekonuje teraz parlamentarne frakcje, aby się na to zgodziły" - czytamy w gazecie. Według mediów przyjęcie rządowej propozycji kosztowałoby budżet prawie 2 mld euro rocznie.

Pozycja biznesowa Holandii

"Odpowiedź brzmi nie" – napisała na Twitterze Lilianne Ploumen, liderka opozycyjnej Partii Pracy (PvdA). Jej zdaniem trzeba wykorzystać te pieniądze, aby rozwiązać problemy mieszkaniowe oraz zainwestować w opiekę zdrowotną.

Stowarzyszenie przedsiębiorców VNO NCW uważa, że utrata Shella pogorszy pozycję biznesową Holandii. Organizacja wskazuje, że dla międzynarodowych firm pracuje w Niderlandach dwa miliony osób, które zarabiają dwa razy tyle ile wynosi średnia krajowa.

Autor:/ams

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości