TVN24 Biznes | Ze świata

Dwucyfrowa Inflacja nie tylko w Polsce. Ceny najwyższe od dziesięcioleci

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Dudek: przyrost inflacji z miesiąca na miesiąc najwyższy od 31 lat
Dudek: przyrost inflacji z miesiąca na miesiąc najwyższy od 31 latTVN24
wideo 2/9
TVN24Dudek: przyrost inflacji z miesiąca na miesiąc najwyższy od 31 lat

Inflacja w Holandii wyniosła w marcu 11,9 procent - poinformował w piątek Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). To najwyższy poziom od 46 lat. Wzrosty cen są najwyższe od dziesięcioleci także w Belgii i Niemczech.

W ocenie CBS tak wysoka inflacja to głównie konsekwencja wysokich cen energii, które poszybowały po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nie bez wpływu na jej wzrost miało także ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19, wskazuje urząd.

„To historyczny wynik” - powiedział portalowi NOS główny ekonomista CBS Peter Hein van Mulligen przypominając, że marcowe dane dotyczące wskaźnika cen i usług były porównywalne z tymi ze szczytowego okresu kryzysu naftowego w 1975 r. Dane CBS są podawane na podstawie zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) stosowanego m.in. w celu porównywania inflacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Poziomy inflacji najwyższe od 40 lat

Z kolei według wstępnych szacunków stopa inflacji w marcu wyniosła w Niemczech 7,3 proc. To najwyższy poziom od około 40 lat.

Ostatni raz podobnie wysoki wskaźnik w Niemczech odnotowano jesienią 1981 roku. W lutym inflacja wyniosła 5,1 procent.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w marcu mieszkańcy Niemiec musieli wydać na energię i paliwo dla gospodarstw domowych o 39,5 procent więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W ciągu roku znacznie wzrosły również ceny żywności - o 6,2 procent.

Najwyższy poziom inflacji od prawie 40 lat odnotowano także w Belgii. Tamtejszy Urząd Statystyczny (Statbel) poinformował, że inflacja w Belgii wzrosła w marcu do 8,31 proc. i jest najwyższa od 1983 roku. "Wzrosty cen produktów energetycznych są spektakularne. Energia elektryczna jest teraz droższa o 49,9 proc. niż rok temu, gaz ziemny nie mniej niż 148,8 proc., a paliwa kosztują o 31,3 proc. więcej niż w 2021 r." – czytamy w komunikacie urzędu.

We Francji natomiast inflacja CPI w marcu br. wzrosła do 4,5 proc. rok do roku. Oprócz wzrostu cen produktów ropopochodnych związanych w szczególności z wojną w Ukrainie, Insee wskazał na wyraźny wzrost cen wyrobów gotowych i żywności. Ceny żywności napędzane są głównie przez ceny produktów świeżych, które wzrosły o 7,2 proc. w ciągu roku (5,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem). Ceny energii nadal rosną i są o 28,9 proc. wyższe w porównaniu z marcem 2021 r. – podał Insee.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dutchmen Photography / Shutterstock

Pozostałe wiadomości