Więcej osób na zasiłkach. Holandia ma problem

Ze świata

Berlin chce obniżyć zasiłki dla obcokrajowców z Unii EuropejskiejTVN24 BiS
wideo 2/3

Liczba osób w wieku produkcyjnym w Holandii żyjących z zasiłku w czerwcu wyniosła o 12 tysięcy więcej niż w roku poprzednim - podał w czwartek holenderski urząd statystyczny CBS. Przybyło też ubogich emerytów.

Łącznie liczba osób spoza Europy Zachodniej występujących o zasiłek wzrosła w tym samym okresie o 16 tys., podczas gdy liczba rdzennych Holendrów i imigrantów z krajów Zachodu pozostających na zasiłkach zmalała o 5, 3 tys. - podał CBS.

Więcej uchodźców

Według CBS wzrost liczby ludzi na zasiłkach spowodowany jest głównie przez zwiększenie się liczby uchodźców z Syrii i Erytrei ubiegających się o podstawowy zasiłek. Łącznie około 472 tys. ludzi w wieku produkcyjnym, z których niemal połowa przekroczyła 45 rok życia, żyje w Holandii z zasiłków. Ponadto ubiega się o nie 50,5 tys. emerytów, którzy nie przepracowali ustawowych 50 lat w Holandii, aby otrzymać pełne świadczenie emerytalne. Oznacza to wzrost liczby takich ludzi o 2,5 tys. w skali roku. Całkowita liczba korzystających z zasiłków wynosi 522 tysiące.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock