Złota wiza za inwestycje. Hiszpania inkasuje miliardy euro

Ze świata

Hiszpania. Przyciaga turystów i bije kolejne rekordyTVN24 BiS
wideo 2/3

Władze Hiszpanii wydały od 2013 roku ponad 31 tysięcy złotych wiz na pobyt stały dla inwestorów spoza Unii Europejskiej. Najwięcej z nich nabyli obywatele Chin.

Jak poinformowały we wtorek hiszpańskie media, w 2018 r. Chińczycy otrzymali od władz Madrytu rekordową liczbę 7 tys. złotych wiz, pozwalających im na stały pobyt w Hiszpanii.

Liderzy w UE

Według szacunków dziennika "Publico" oraz badającej poziom korupcji na świecie organizacji Transparency International Hiszpania jest krajem, który od 2013 r. wydał najwięcej złotych wiz spośród członków UE. Poza Chińczykami hiszpańskie złote wizy otrzymują głównie obywatele Rosji, USA, Indii oraz Wenezueli. Z szacunków Transparency International wynika, że co roku hiszpański budżet inkasuje z tytułu złotych wiz blisko 1 mld euro. W 2013 r. władze osłabionej gospodarczo po kryzysie Hiszpanii wprowadziły nowy rodzaj zezwolenia na pobyt stały na terytorium tego kraju dla obywateli państw spoza UE. Przesłanką było jak najszybsze zasilenie budżetu wpływami od zagranicznych inwestorów. Wydawana na okres 2 lat z możliwością przedłużania wiza pozwala na swobodne przemieszczanie się po Hiszpanii, a także po krajach strefy Schengen. Wraz z inwestorem o wizę mogą ubiegać się jego współmałżonek, niepełnoletnie potomstwo, a także dorośli pozostający na utrzymaniu wnioskodawcy ze względów zdrowotnych. Dotychczas zdecydowana większość przedsiębiorców nabywała złotą wizę poprzez zakup na terenie Hiszpanii nieruchomości o wartości przekraczającej pół miliona euro.

Jak zdobyć wizę?

Złotą wizę można też otrzymać z tytułu inwestycji nie mniejszych niż 1 mln euro w hiszpańskich spółkach publicznych bądź posiadania równowartości tej kwoty w udziałach w prywatnych firmach z tego kraju. Innym sposobem nabycia złotej wizy jest zakup obligacji skarbowych Hiszpanii za co najmniej 2 mln euro, posiadanie na koncie w hiszpańskim banku 1 mln euro, a także prowadzenie "znaczących" działań technologicznych i naukowych.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock