Ze świata

Dronami polują na oszustów podatkowych. Efekty przeszły oczekiwania

Ze świata

ShutterstockHiszpańska skarbówka użyła dronów do sprawdzenia, czy podatki są odpowiednio płacone.

Hiszpański urząd skarbowy odkrył 1,69 mln domów, które płaciły zaniżone podatki od nieruchomości. Oszustwo zostało ujawnione dzięki szerokiej akcji skarbówki, w której wykorzystano satelity i drony.

Dzięki użyciu dronów hiszpańska skarbówka mogła sprawdzić, gdzie domy zostały powiększone i gdzie rozbudowano posiadłości o baseny. Jak podaje gazeta "El Mondo", akcja objęła 4 340 gmin.

Podatek od nieruchomości

Skarbówka tropiła przestępstwa od 2014 r. Akcja przyniosła 1,3 mld euro dodatkowych wpływów z podatku od nieruchomości. Jak szacuje skarbówka, oszustwa dotyczyły 8,9 proc. nieruchomości widniejących w rejestrach municypalnych.

Odkryte nieprawidłowości w 70 proc. dotyczyły rozbudowy nieruchomości, w tym budowy np. basenów. Odkryto także domy, które nigdy wcześniej nie zostały zgłoszone do rejestru.

Najwięcej takich oszustw odkryto w Andaluzji, na kolejnych miejscach znalazły się się prowincje Galicja oraz Kastylia i Leon.

Urząd skarbowy ogłosił, że na każde wydane 1 euro uzyskał 16 euro przychodów. To, według 'El Mundo" wycenia koszt akcji na ok. 80 mln euro.

Dron jak ptak. Należał do wywiadu:

Autor: MS / Źródło: thelocal.es

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości