W tym kraju import rosyjskiego gazu wzrósł ponad dwukrotnie

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Baniak o działaniach KE ws. cen gazu
Baniak o działaniach KE ws. cen gazuTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSBaniak o działaniach KE ws. cen gazu

Hiszpania sprowadziła w sierpniu tego roku ponad dwukrotnie więcej gazu ziemnego z Rosji niż w analogicznym miesiącu 2021 roku - wynika z danych spółki Enagas, operatora hiszpańskich gazociągów. Podczas tegorocznych wakacji hiszpańskie spółki energetyczne zapłaciły ponad 750 milionów euro za import surowca.

Wskazała ona, że w sierpniu br. do Hiszpanii sprowadzono 4500 GWh gazu ziemnego w wersji skroplonej (LNG) z Rosji, czyli ponad dwa razy więcej niż w analogicznym miesiącu w 2021 r.

Największy na świecie importer gazu skroplonego

Cytujący dane Enagasu dziennik "El Periodico" odnotował, że udziały Rosji w całości sprowadzanego do Hiszpanii statkami gazu ziemnego sięgają już 12 proc.

Gazeta odnotowała także, że pomimo sankcji UE nałożonych na Rosję z powodu agresji tego kraju na Ukrainę, Hiszpania w lipcu i sierpniu 2022 r. stała się największym na świecie importerem rosyjskiego gazu ziemnego w formie skroplonej.

Dziennik wskazał, że podczas tegorocznych wakacji hiszpańskie spółki energetyczne zapłaciły ponad 750 mln euro za sprowadzenie LNG z Rosji.

Rezerwy gazu i maksymalna cena

Według szacunków spółki Enagas Hiszpania szybko realizuje zalecenie KE zwiększenia rezerw gazu ziemnego przed tegoroczną zimą. Wynika z nich, że we wtorek stan rezerw magazynowych surowca przekroczył w tym kraju poziom 87 proc.

We wtorek brytyjski dziennik "The Guardian" informował, że Unia Europejska raczej nie wprowadzi limitowanych cen rosyjskiego gazu. Jak pisał "The Guardian", przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ujawni założenia rozporządzania podczas swojego dorocznego przemówienia o stanie Unii Europejskiej, które wygłosi już w środę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości