Jedna z najważniejszych decyzji w tym roku. Siedem rzeczy, które musisz wiedzieć

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatHistoryczna decyzja Fed

Amerykański Fed podejmie dziś decyzję ws. stóp procentowych. Większość analityków spodziewa się podwyżki stóp procentowych - pierwszej od 2006 roku. To historyczna decyzja, jedna z najważniejszych w mijającym roku - zauważają analitycy. Będzie miała wpływ także na nasze portfele.

1. Rezerwa Federalna ogłosi swoją decyzję dzisiaj o godz. 20.00. Jak podaje Bloomberg, notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp jest wyceniane na rynku na ok. 76 proc.

2. Stopy procentowe w USA są na obecnym rekordowo niskim poziomie od końca 2008 roku, kiedy to Fed obniżył je do blisko zerowego poziomu w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy. Po raz ostatni podwyżka stóp procentowych w USA miała miejsce w czerwcu 2006 roku.

3. Inwestorzy spodziewają się niewielkiej podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Oznacza to, że główne stopy procentowe w USA zwiększą się z poziomu pomiędzy 0 a 0,25 proc. do 0,25-0,50 proc.

4. Oprócz samej decyzji o podniesieniu stóp, która zdaniem analityków już w dużej części jest wyceniona przez rynek, istotne znaczenie będzie miał komunikat Fed wskazujący na skalę i tempo cyklu zaostrzania polityki pieniężnej w USA. - Inwestorzy liczą, iż FED odniesie się w sposób optymistyczny do gospodarki, jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada stanowisko o tradycyjnym przywiązaniu polityki do napływających danych makroekonomicznych - powiedział Konrad Ryczko z DM BOŚ.

5. Analitycy twierdzą, że efektem działań Fed będzie prawdopodobnie wzrost notowań dolara. - Powinniśmy mieć raczej do czynienia z dalszym umacnianiem się USD w 2016 roku - oczekiwania tego wynikają z dywergencji polityki monetarnej, czyli podwyżki stóp w USA i luzowania przez EBC. Pozycjonowanie inwestorów na umacnianie dolara jest już jednak tak duże, że trudno ocenić co faktycznie będzie miało miejsce w 2016 roku - ocenił Sławomir Kościak, dyrektor i zarządzający funduszem TFI PZU.

6. To, co inwestorzy już wiedzą i czego się spodziewają, zdążyli już zdyskontować. Największych ruchów na rynkach, tak akcji, jak i obligacji, a przede wszystkim walutowych, należy się spodziewać w przypadku braku decyzji o podwyższeniu stóp. Prawdziwe "trzęsienie ziemi" wywołałoby mocniejsze zaostrzenie polityki monetarnej i podniesienie stóp na przykład o 50 pb.

7. Decyzja będzie też miała wpływ na notowania złotego wobec dolara. Podniesienie stóp o 25 pb nie powinno zrobić wrażenia na inwestorach. Mocne zmiany kursu mogą się pojawić w przypadku odmiennego ruchu Fed. Jeżeli nie podniesie stóp, złoty powinien się umocnić. Gdyby natomiast dźwignął je o 50 pb i więcej, koszt kapitału denominowanego w dolarze będzie większy i amerykańska waluta zyska na wartości. Jednak naprawdę istotne będzie, co prezes Janet Yellen powie na konferencji o 20:30 i jak rynki odczytają jej słowa w kontekście przyszłej polityki monetarnej. Spodziewamy się raczej gołębiego podejścia, czyli osłabiania dolara w przyszłym roku.

Fed niczym "Gwiezdne Wojny". Nadszedł czas, by bank się przebudził!

Fed niczym "Gwiezde Wojny". Nadszedł czas, by bank się przebudził!TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP