Harry Potter znów rzuca zaklęcie. Księgarnie już liczą zyski

Ze świata


Dziewięć lat po publikacji siódmej i ostatniej książki z bestsellerowej serii autorstwa J.K. Rowling, do księgarń trafi angielska wersja książki "Harry Potter i przeklęte dziecko". Jak poinformowała amerykańska sieć księgarń Barnes & Noble, to najczęściej zamawiana w przedsprzedaży książka od 2007 roku.

"Harry Potter i przeklęte dziecko" to drukowana wersja tekstu scenicznego, na podstawie którego wystawiono spektakl na londyńskim West Endzie. Światowa premiera sztuki pod oryginalnym tytułem "Harry Potter and the Cursed Child" będzie miała miejsce 30 lipca br. w Palace Theater.

Książka autorstwa J.K. Rowling w angielskiej wersji ukaże się dzień później. Współautorami są Jack Thorne i John Tiffany. Za adaptację sceniczną odpowiada Jack Thorne. To pierwsza autoryzowana sztuka teatralna ze świata Harry’ego Pottera.

Rowling zgodziła się na jej publikację ze względu na olbrzymie zainteresowanie spektaklem, na który już od dawna nie można kupić biletów.

Harry Potter w teatrze

- Nie wiemy, jaką formę będzie miała książka. Czekamy z niecierpliwością do końca lipca, kiedy ukaże się jej angielska wersja. Wtedy dowiemy się, czy będzie to typowa forma dramatyczna, z didaskaliami etc., czy jej prozatorska wersja - mówiła na początku lipca w rozmowie z tvn24.pl Eliza Wandtke, dyrektor ds. marketingu Media Rodzina, wydawnictwa, które wyda polską wersję książki.

Do polskich księgarń książka trafi 22 października.

Sieć księgarń Barnes & Noble poinformowała w oświadczeniu, że "Harry Potter i przeklęte dziecko" jest najczęściej zamawianą książką od 2007 roku, kiedy czytelnicy oszaleli na punkcie książki "Harry Potter i Insygnia Śmierci". Dodała, że najnowsza książka może być hitem nr 1 w 2016 roku.

Przeklęte dziecko

Akcja rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach ostatniej części zatytułowanej "Harry Potter i Insygnia Śmierci".

"Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym" - czytamy w zapowiedzi przygotowanej przez wydawcę.

"Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony".

Do tej pory sprzedano na całym świecie 450 mln egzemplarzy książek o Harrym Potterze, w 79 językach. Filmy powstałe na podstawie cyklu powieści zarobiły ponad 7 mld euro.

"Harry Potter i kamień filozoficzny" to oficjalny początek opowieści o małym czarodzieju:

Autor: tol//ms / Źródło: Reuters, tvn24.pl