Brytyjczycy chcą zmian traktatów. Bez tego "zagłosują za wyjściem z UE"

Ze świata

TVN24 BiSBrytyjczycy chcą zmian traktatów. Bez tego "zagłosują za wyjściem z UE"

Wielka Brytania oczekuje od UE zgody na zmianę jej traktatów założycielskich w ramach prowadzonych przez Londyn renegocjacji członkostwa w Unii - oświadczył w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. Bez tych zmian Brytyjczycy wyjdą z UE - dodał.

Minister ostrzegł, że bez uzgodnienia znaczących ustępstw Brytyjczycy zagłosują w referendum za wyjściem z UE. W rozmowie z radiem BBC powiedział, że premier David Cameron jasno postawił sprawę, iż niektóre z brytyjskich żądań wymagają zmian traktatowych, aby stały się nieodwracalne i nie do podważenia w europejskich sądach.

Chcą zmian

- Wiele innych elementów agendy nie będzie wymagać zmian traktatowych, ale niektóre będą - dodał szef MSZ. - Jeśli nasi partnerzy nie zgodzą się z nami, nie będą z nami współdziałać, żeby wypracować ten pakiet, wówczas niczego nie wykluczamy - powiedział Hammond w radiu BBC.

W osobnym wywiadzie cytowanym przez brytyjskie media Hammond oznajmił, że chodzi o takie rozwiązania, dzięki którym Brytyjczycy zdecydują, iż dla przyszłości Wielkiej Brytanii najlepsze będzie pozostanie wewnątrz Unii Europejskiej.

Premier Cameron rozpoczyna w czwartek serię spotkań z przywódcami krajów członkowskich UE, których będzie przekonywał do poparcia brytyjskiej wizji zmian w funkcjonowaniu UE. Rozpocznie się ona od spotkania z premierem Holandii Markiem Rutte. Tego samego dnia spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande'em. W piątek David Cameron przyleci do Warszawy, by rozmawiać z premier Ewą Kopacz, a następnie uda się do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

Będzie referendum

Przed czerwcowym szczytem UE brytyjski premier planuje spotkać się z szefami rządów wszystkich państw członkowskich. Niektóre kraje, jak Francja, otwarcie sprzeciwiały się renegocjacji traktatów, aby dostosować je do oczekiwań Wielkiej Brytanii, która chce zmian ograniczających m.in. dostęp imigrantów z UE do brytyjskiego systemu socjalnego.

Rząd w Londynie ogłosił w czwartek, że pytanie w unijnym referendum będzie brzmiało: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?". Referendum ma się odbyć do końca 2017 roku.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr/(CC BY-SA 3.0) | GazKinz