Państwo Islamskie na celowniku kolejnych grup hakerskich. "Działamy w szarej strefie"

Ze świata

ShutterstockAnonymous, to nie jedyna grupa hakerów, która walczy z tzw. Państwem Islamskim

Anonymous, to nie jedyna grupa hakerów, która walczy z tzw. Państwem Islamskim. Jest wprawdzie mniej znana, ale dużo już osiągnęła. Ghost Security Group, bo tak się nazywa grupa, która przyczyniła się m.in. do udaremnienia zamachów w Tunezji. - Przeprowadzono kilkanaście aresztowań. Narażonych było więcej osób niż ostatnio zginęło w Paryżu - mówi Michael Smith, doradca wywiadowczy.

Hakerzy z grupy Anonymous w nagraniu, zamieszczonym w poniedziałek w internecie, wypowiedzieli wojnę Państwu Islamskiemu po zamachach terrorystycznych w Paryżu.

Osiągnięcia

Jak się okazuje istnieje jednak także inna grupa prowadząca cyberwojnę z zamachowcami. Nazywa się Ghost Security Group. Jest mniej znana, ale dużo już osiągnęła.

Grupą dowodzi były członek Anonymous, który występuje pod pseudonimem "Digita Shadow". - Państwo Islamskie nas ściga, więc używamy pseudonimów. Zamknęliśmy blisko 150 propagandowych stron internetowych, 10 tys. profili na portalach społecznościowych. Usunęliśmy 6 tysięcy filmów agitacyjnych - wylicza w rozmowie z reporterką CNN.

CNN nie udało się potwierdzić tych liczb, jak twierdzi jednak "Digita Shadow", ich grupa liczy 14 hakerów. Zaczęli walczyć z tak zwanym Państwem Islamskim po ataku na redakcję "Charlie Hebdo" na początku tego roku.

- Ludzie umierali, bo byli innego wyznania. Ktoś musiał coś z tym zrobić, ktoś musiał to powstrzymać - mówi dowódca Ghost Security Group.

Kto członkiem?

Podobno członkowie tej grupy, to ludzie z całego świata. Byli wojskowi, byli członkowie wywiadu i specjaliści z branży IT. Główna cecha, która różni ich od Anonymous, to fakt, że dzielą się informacjami z rządem Stanów Zjednoczonych. Przekazują dane o potencjalnych zamachach doradcy wywiadowczemu Michaelowi Smithowi, a ten następnie przekazuje je przedstawicielom władzy.

- Wykorzystują mnie do przekazywania informacji służbom bezpieczeństwa - wyjaśnia w rozmowie z CNN. Jak twierdzi Smith, hakerzy pomogli udaremnić kilka zamachów terrorystycznych. Ostatnio w Tunezji.

- Hakerzy pomogli zidentyfikować zamachowców, którzy chcieli zabić grupę brytyjskich turystów w centrum handlowym. Przeprowadzono kilkanaście aresztowań. Narażonych było więcej osób niż ostatnio zginęło w Paryżu - mówi Smith.

Bez pieniędzy

Grupa twierdzi, że wykorzystuje swoje umiejętności do dobrych celów. Pomimo tego może działać poza granicami prawa.

- Działamy w szarej strefie. Czy hakerstwo jest nielegalne? Tak. Walczymy z Państwem Islamskim, wyłapujemy zagrożenia, powstrzymujemy propagandę. Czy to jest nielegalne? To raczej szara strefa - tłumaczy dowódca Ghost Security Group.

Zaprzecza pytany o to, czy otrzymują pieniądze za swoją działalności. - Jesteśmy niezależną organizacjom, pracujemy dzięki dobrowolnym wpłatom - mówi "Digita Shadow".

Program "Świat technologii" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 21.00.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock