Wybrano najlepszą restaurację świata. Na liście dwa lokale z Polski

TVN24 Biznes


Paryska restauracja Guy Savoy została uznana za najlepszą na świecie w rankingu "La Liste". Ten sam lokal był na czele także w zeszłym roku. Wśród tysiąca najlepszych restauracji na całym świecie najwięcej znajduje się w Japonii.

"La Liste" to tworzony od trzech lat spis 1000 najlepszych zakładów gastronomicznych świata. Powstał z inicjatywy francuskiego MSZ. Nie Francja, ale Japonia przed Chinami jest najliczniej reprezentowana w tym spisie. Znalazły się w nim 134 restauracje w Japonii, która prym pod tym względem wiedzie od pierwszego wydania "La Liste" w roku 2015. W Chinach takich lokali jest 123, a we Francji 118. Na czwartym miejscu zakwalifikowano USA z 88 lokalami.

Na liście są też dwa polskie lokale - warszawskie restauracje Atelier Amaro (ocena 86,5) oraz Senses (ocena 85,25).

Oceny z wielu źródeł

Jorg Zipprick, członek założyciel "La Liste", powiedział w środę w wywiadzie radiowym, że ten ranking jest odbiciem rzeczywistości, ponieważ w Azji jest o wiele więcej restauracji niż w Europie.

Przekonywał, że metoda "La Liste" jest "bezstronna i obiektywna", gdyż posługuje się algorytmem wykorzystującym 550 różnych źródeł, takich jak przewodniki, recenzje restauracji w ważnych mediach i publikacjach gastronomicznych. Korzysta też z doradczych witryn internetowych, takich jak Tripadvisor. Najwyższą oceną "La Liste" jest 100. Guy Savoy dostał 99,75. Na drugim miejscu jest nowojorska restauracja Le Bernardin, a na trzecim tokijska Kyubey. Obu przyznano 99,5. Tuż za podium znalazła się Plaza Athenee, paryska restauracja Alaina Ducasse'a, kucharza najwyżej ocenianego przez słynny przewodnik Michelina. To on przyjmował niedawno prezydentów Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa w restauracji Jules Verne na wieży Eiffla. Guy Savoy znany jest nie tylko jako wielki kucharz, ale również jako człowiek wielkiego serca, który dyskretnie uczestniczy w wielu akcjach dobroczynnych. Jest też mecenasem sztuki. Miewał specjalne ceny dla młodych ludzi. Wciąż zachęca tzw. ulgowym lunchem, w którym ulgowa jest tylko cena, a nie jakość dań. W niedawnym wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" na pytanie, jakie doświadczenie nauczyło go najwięcej, odpowiedział: "mam nadzieję, że to, które dopiero przyjdzie". Mówi o sobie "jestem oberżystą", a to dlatego, że "codziennie jestem w pracy, nie boję się wychodzić do swych gości ani pytać, czy są zadowoleni". Jego zdaniem, mimo zmian w technologii zawód szefa kuchni nie zmienił się. - Wciąż liczy się praca i entuzjazm. Ci, którzy tego nie rozumieją i nie są w stanie motywować swej ekipy, szybko przemijają - wyjaśnia.

Pierwsza dziesiątka

Guy SavoyLaurence Mouton/guysavoy.com/Presse

W pierwszej dziesiątce "La Liste", z oceną 99, znalazły się jeszcze hiszpańskie restauracje - El Celler de Can Roca w Geronie i Martin Berasategui w Lasarte, La Vague d'Or w Saint-Tropez i The French Laundry w Yountville (USA). Najwyżej oceniona chińska restauracja - Huai Yang Fu w Pekinie - zdobyła 98,5. Najbardziej znana i wpływowa, choć kontrowersyjna, brytyjska klasyfikacja "World’s 50 Best Restaurants" pierwszy francuski lokal postawiła w tym roku dopiero na 12. pozycji. W czołówce "La Liste" brak natomiast nowojorskiej Eleven Madison Park, którą "World’s 50 Best Restaurants" umieścił na pierwszym miejscu. Gastronomia jest bardzo ważną gałęzią francuskiego przemysłu turystycznego. Czterdziestu szefów wyróżnionych przez "La Liste" zostanie przyjętych w poniedziałek przez prezydenta, po czym na wieczornym bankiecie w MSZ ogłoszone zostaną pełne wyniki. Prezesem "La Liste" jest Philippe Faure, kierujący jednocześnie agencją Atout France (atut Francja), której zadaniem jest promowanie Francji wśród potencjalnych turystów zagranicznych. Prezes podkreśla, że "La Liste", choć jej inicjatywa wyszła z MSZ i cieszy się poparciem władz, jest jednostką niezależną i nie otrzymuje żadnych dotacji od państwa.

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Laurence Mouton/guysavoy.com/Presse